Един от най-важните елементи при създаването на сървър в Discord е да определиш „местните закони“. С други думи – какви правила искаш да следват членовете ти? Някои от тези правила трябва да са базирани на насоките за общността и условията за ползване на Discord, докато други по-скоро се отнасят до общия етикет в интернет или дори до специфичните нужди на сървъра ти. Щом определиш основните принципи, според които ще работи сървърът, трябва да решиш и колко подробни искаш да са правилата ти, както и как ще ги прилагаш.
To summarize, the guidelines govern user behavior on Discord and outline what is and isn’t acceptable in all communities. While many of these things are common sense, they should still be incorporated into your rules so that there is a clear expectation set among members as to how they should behave. Some key prohibited behaviors include:
Условията за ползване на Discord посочват още няколко правила за използването на Discord, включително:
Освен това, ако си някой от щастливците, които модерират партньорски или проверен сървър (или се надяваш някой ден сървърът ти да е партньорски/потвърден), ще трябва да вземеш предвид допълнителните ограничения, наложени на тези сървъри и описани в кодекса за поведение за партньорство с Discord.
Всякакви нарушения на насоките за общността или условията за използване на Discord трябва да се докладват на екипа за доверие и безопасност на Discord с включен линк към съответното съобщение за доказателство.
Докато насоките и условията за използване на Discord описват по-крайни случаи на лошо поведение, има и достатъчно други видове поведение, за които може да поискаш да наложиш правила. Правилата на сървъра ти играят важна роля и определят не само как модераторският ти екип ще реагира на потребителите, но и как самите потребители ще си взаимодействат, а оттам и каква ще е културата на сървъра ти. Затова целта на правилата ти трябва да е да създадат една забавна и гостоприемна среда за хора от всякаква раса, пол и сексуалност, докато постигат баланс между нуждите на общността и нуждата от ред. Освен правилата и насоките, зададени от Discord, може би ще искаш да забраниш следните видове поведение:
Премереният разговор за причините за предупреждението трябва да се насърчава, за да се образова както потребителят, така и останалите хора, но в някакъв момент може да се наложи да прекратиш разговора или да преминеш на ДС.
Сървърът ти ще си има и специфични нужди, които не са включени в предишните два раздела и в това няма нищо лошо! Съвсем нормално е да зададеш правила са конкретен канал или дори да отмениш определени правила на сървъра в определени канали. Ето няколко примера за това:
Ще трябва внимателно да разгледаш конкретните нужди на сървъра си, когато измисляш правила за каналите или други правила за целия сървър.
Хубаво е да зададеш правилата си, обаче от това няма да има никаква полза, ако не ги прилагаш. Модераторите трябва внимателно да обмислят как искат да прилагат правилата на сървъра. Ето няколко примерни системи:
If a user thinks their warning is unfair, they may lash out in chat or in the feedback channels of the server. It is important to have a way users can easily discuss their warning with the server moderators. You can visit a more in-depth explanation on appeals here.
След като научи за създаването на собствени правила и развиването на система за наказване, вече трябва да разполагаш с набор от правила, които включват такива, които са важни навсякъде в Discord, такива, които правят сървъра ти по-гостоприемно място, и такива, които са специфични за твоите нужди и помагат всичко да върви гладко. Ако прилагаш тези правила ясно и последователно, със система за отчетност и прозрачен процес за обжалване, това ще ти помогне да изградиш сървър, с който да се гордееш!
Един от най-трудните аспекти да си модератор на Discord сървър може да бъде намирането на нови хора, които да ти помогнат да модерираш общността си. Трябва да намериш хора, които си подхождат по характер, начин на мислене, знания, достъпност и най-важното – доверие. Въпреки че голяма част от това се различава между сървърите и екипите, надявам се да покрия най-важните аспекти, както и да ви дам представа какви са често срещаните въпроси и за какво да внимавате.
Първото нещо, което трябва да попиташ себе си или модераторския си екип, преди да включиш друг член в екипа, е дали наистина имаш нужда от допълнителна помощ. Например сървър, който предоставя техническа поддръжка или подпомага членовете по по-личен начин, може да изисква повече модератори от сървър на общност за мобилна игра дори ако броят на членовете е един и същ. Допълнителен и важен фактор, който трябва да имаш предвид, е бърнаутът при модераторите.
Възлагането на твърде много отговорности на твърде малко модератори може бързо да накара членовете на екипа да загубят интерес и да се почувстват така, сякаш нямат достатъчно време да се ангажират с модерирането. В някои случаи всъщност може да е полезно да имаш модератори в излишък, а не в недостиг, но е важно да запомниш, че няма идеален брой модератори.
Най-важното нещо, което трябва да имаш предвид, когато набираш модератори, е целта, която модераторите имат в сървъра ти, и степента, до която тези задължения се изпълняват (или не) в момента. Например:
Може също така да имаш специфични задължения, които изискват от модераторите ти действия отвъд обичайното модериране на сървър. Не забравяй да анализираш и тях и да определиш дали има някакво разминаване между това, което модераторският екип трябва да направи по принцип, и това, което е в състояние да направи в частност за момента.
Например – възможно е модераторите ти може да извършват работа и като техническа поддръжка, или да работят и по други сайтове. Ако имаш нужда от хора за конкретна задача, може да е добра идея да създадеш отделна роля за тези хора.
Ако решиш, че трябва да избереш нови модератори, важна част от набирането е да имаш добре дефинирана процедура по подбор. Ето няколко неща, които трябва да имаш предвид, когато установяваш тази процедура:
Подборът е силно субективна тема; някои сървъри приемат нови членове чрез гласуване, някои имат правила, при които решението трябва да бъде единодушно, а други са по-отворени. Във всички случаи е важно да имаш предвид, че човекът е някой, с когото ти и екипът ти бихте се чувствали удобно да работите.
Има 3 основни начина, по които кандидатът може да бъде привлечен към модераторския екип за приемането му, които начини могат да се комбинират помежду си, но обикновено се препоръчва да имаш само 1 официален начин:
Важно съображение при избора на модератори е да се определи дали кандидатът е в състояние да върши работата си ефективно. Много собственици на сървъри избират свои собствени приятели, които да модерират сървърите им, което може да доведе до сблъсъци на личността, непродуктивни дискусии относно правила или неактивни модератори, които не могат да допринасят пълноценно към дискусиите.
Добър въпрос, който да си зададеш, е: „Имам ли доверие на този човек“. Например вероятно няма да искаш да предложиш някой, който не е помагал активно от поне една година. През тази година можеш да опознаеш човека и това може да ти помогне да определиш дали той се интересува повече от доброто на общността като цяло, а не само от роля. Важното е да търсиш някой с опит и желание за подобряване на общността.
Външно проучване също може да бъде от полза, като например бързо търсене в Google, което може да покаже други общности, в които този човек евентуално участва. Може също така във формуляра за кандидатстване да попиташ за предишен опит. Ако установиш, че този човек е бил модератор и в други общности, може би си заслужава да говориш с лидерите в тези общности, за да поискаш мнение за работната етика и общото отношение на съответния модератор.
Установяването на нечий мотив да стане модератор, е друго нещо, което трябва да имаш предвид. Помисли защо кандидатът иска да участва в твоята общност по този начин, какво го мотивира. Ето и някои конкретни неща, върху които да помислиш:
Имай предвид, че ако питаш потребителя за неговите мотиви директно или дадеш някакви намеци за потенциални промоции, това може да промени поведението му. Вместо това се съсредоточи върху търсенето на признаци за това как потребителят взаимодейства с останалата част от общността, за да определиш мотивацията му за кандидатстване.
Предвид горното, ето някои неща, които да имаш предвид, когато подбираш потенциални модератори. Подбирането на потребители по този начин може да е подходящо за по-големи общности, но за по-малки сървъри това не е толкова приложимо. Струва си да се отбележи, че това е само пример и че процесът по подбор е различен според големината и потребностите на сървъра, но независимо от големината, кандидатите трябва да покажат отдаденост и дълготраен интерес, както и желание да помагат на общността.
След като сте готови с подбора и вие (и вашият модераторски екип!) сте съгласни новите хора да се присъединят към екипа, е време да обмислите как да ги присъедините.
Едно от най-важните неща при привличането на нови хора е процедурата по присъединяване. Една такава добре обмислена процедура може да направи хората по-ефективни по-бързо, с минимални недоразумения и грешки от самото начало. Използването на техниките и прилагането на съветите в 302: Разработване на насоки за модератор може да ти помогне да създадеш насоки за екипа за модериране, които улесняват присъединяването на всички участващи страни.
Усилията, положени в ранните етапи на управлението на модераторите, се отплащат стократно след време. Наличието на внимателно обмислена и целенасочена процедура на подбор на модераторите гарантира, че твоят екип от модератори расте по стабилен и ефективен начин заедно със сървъра ти. Основата на всяка добра общност е тя да бъде добре модерирана, а основата за една добре модерирана общност е да има страхотни модератори.
Когато искаш да си създадеш общност, трябва да си направиш сървър и да въведеш правила. Обаче скоро най-вероятно ще си имаш работа с потребители, които отказват да се подчиняват на правилата. Има много начини да се справиш с тези хора, включително с предупреждение, заглушаване или дори банване. Каквито и да са последиците, потребителите може да искат да обжалват решението на модератора, за да докажат, че не са направили нищо лошо или че не заслужават наложеното им наказание, или да спорят, че наказанието трябва да е по-леко от първоначалното.
За повечето видове наказания потребителят може просто да изпрати съобщение на модератор или да пише в канала за обжалвания, ако има такъв. Обаче тъй като банът премахва потребителя от сървъра и не му позволява да се върне, модераторите трябва да обърнат повече внимание на такива обжалвания.
Например, ако някой потребител е баннат за шест месеца, защото се спамил расови обиди, но смята, че си е научил урока и заслужава да се върне след три месеца – в такъв случай, как може да се свърже с модераторския екип, за да изкаже намеренията и желанието си? Как може модераторския екип да получи тази информация и да изпрати отговор?
Всички правим грешки понякога – това важи и за членовете и модераторите ти. Когато някой потребител осъзнае провинението си или някой модератор сбърка, една система за обжалване ще предложи ясно документиран начин някой потребител да поиска случаят да се разгледа от модераторския екип на сървъра. Ако няма такава установена система, потребителите може да се опитат да обжалват, като изпратят директно съобщение на някой модератор, което може да доведе до несправедливо разглеждане. Също така може да се опита да заобиколи бана с алтернативен акаунт.
Когато добавяш система за обжалване в сървъра си, първата стъпка е да разгледаш различните варианти, които можеш да използваш. За да избереш най-подходящата система за конкретния случай, трябва да вземеш предвид размера и вида на сървъра. Който и начин да избереш, винаги трябва ясно да се обясни на потребителите ти.
Може да помолиш потребителите да обжалват банове по имейл. Можеш да създадеш прост имейл адрес, на който хората да пишат, като appeals@yourdomain.com
Плюсове
Минуси
Друг вариант е да използваш Discord бот за обжалване на банове. Потребителите ще трябва да изпратят директно съобщение на бота, за да обжалват бана си.
Плюсове
Минуси
Можеш да имаш отделен сървър в Discord, който се използва специално за обжалвания (чрез modmail бот или обикновен чат). Можеш да комбинираш това с варианта за използване на бот за обжалвания, за да избегнеш ситуации, в които някои настройки за поверителност могат да попречат на потребителите да изпращат директни съобщения на бота.
Плюсове
Минуси
Ако общността ти вече използва свой сайт, няма да е лошо да интегрираш процеса по обжалване там. Формулярът може да се подобри чрез API на Discord, с изискване потребителят да влезе в акаунта си. Друго възможно подобрение е да се използва уеб кука за обжалване на банове, така че модераторите да виждат всички входящи обжалвания директно в Discord.
Плюсове
Минуси
За по-малките сървъри е лесно и ефикасно да се използва онлайн формуляр за анкети (например Google Формуляри). Но в зависимост от платформата, която смяташ да използваш, може да е трудно да се прави в по-голям мащаб.
Плюсове
Минуси
Когато в сървъра ти пристигне обжалване на бан, трябва да вземеш предвид много неща. Това е непълен списък, който модераторският ти екип може да използва за първоначална преценка при разглеждането на обжалвания.
В тази статия обсъждаме какво представляват обжалванията, какви са начините да добавиш система за тях в сървъра си и част от информацията, която да вземеш предвид, когато разглеждаш някой случай. Обжалванията на банове са важна част от растежа на сървъра ти и трябва да се отнасяш към тях съвестно и с внимание. Всеки сървър е различен, затова е препоръчително да се опиташ да разбереш какво е най-подходящо за твоя. Ето най-важните идеи в статията, които да запомниш и да имаш предвид:
Когато общността ти нараства, ще възникне нужда да позволиш на членовете да докладват на модераторския ти екип за лошо поведение или нарушения на правилата. Има много различни варианти, които можеш да избереш и които ще разгледаме в тази статия. Инструментите не се изключват взаимно и може да е добра идея да комбинираш различни варианти за докладване, които най-добре отговарят на нуждите ти.
За всяка общност би било от полза да има поне един вид инструмент за докладване. Това ще помогне на общността ти да бъде едно по-добро и безопасно място за членовете, ще насърчи участието им в процеса по модерирането и ще им покаже по-ясно какви са предизвикателствата пред общността от гледна точка на модерирането.
Ако има установен начин потребителите да се свързват с модераторите, това ще подобри работния процес и ще гарантира справедлив процес за наказване на онези, които нарушават правилата, с наказания, които отговарят на провиненията.
Различните варианти за докладване имат различни ползи и предизвикателства. Ще трябва да намериш точния баланс между поверителността на потребителите, доколко е лесно за членове и модератори да го използват, както и дали искаш модераторите и докладващите да могат да разговарят. Най-добрият вариант за сървъра ти ще зависи изцяло от нуждите ти. Не всички общности ще имат полза от каналите за докладване, а може и да не искаш модераторите ти да се справят с проблемите в директни съобщения. По-долу ще видиш списък с най-често използваните варианти за докладване, както и съответните им ползи и недостатъци.
Ботове Modmail
Членовете на общността ти могат да използват ботове Modmail, за да докладват на модераторския ти екип за нарушения. Има няколко възможни варианта, от които да избереш, като всички имат уникален поглед върху билетите за поддръжка. Ако използваш бот Modmail, ще можеш да водиш разговори с докладващите. Повечето други инструменти за докладване не ти позволяват да водиш поверителни разговори. Ботовете Modmail позволяват и по-голяма персонализация, но за сметка на това настройването им е по-трудно и времеемко. Друга полза на тези ботове е че към доклада могат да се прикачват скрийншоти; освен това запазват поверителността на модератора, който работи по случая, а понякога и на потребителя, който предоставя обратната връзка, за разлика от някои други варианти.
Докладване на канали
Някои сървъри използват отделен канал, предназначен за докладване на нарушения на правилата. Има различни видове такива канали, в зависимост от конкретния случай. Някои позволяват на членовете само да копират и поставят URL-и на съобщения, които нарушават правилата, докато други позволяват открито обсъждане, при което основният източник на доклади е общността. Едно нещо е сигурно във всички видове канали за докладване – трябва да има начин да се съобщава на хората, че по някой доклад се работи, като или се изтрива съобщението, или се реагира публично. Каналите за докладване се настройват много лесно, тъй като използват вградени функции на Discord. Обаче тези канали може да имат ограничена функционалност. Разговорите са почти невъзможни, качването на скрийншоти зависи от разрешенията, а самите доклади не са поверителни, заради което някои хора може да не искат да споделят притесненията си, защото се чувстват заплашени или ги е страх от отмъщение.
Докладване чрез директни съобщения
Друг вариант е докладите да се приемат чрез директни съобщения. В този случай потребителите просто изпращат съобщение на някой свободен модератор. По този начин докладите са поверителни, а членовете могат да разговарят с модераторския екип и да споделят скрийншоти. Ако използваш този метод, хората ще трябва да разчитат да има свободен модератор, тъй като избират на кого да докладват. Освен това е много трудно да се следи дейността на модераторите и ако това е важно за теб, по-добре избягвай да използваш този метод. Не всички модератори ще държат потребителите в течение, а отчетността е ограничена.
Команди за докладване
Някои ботове позволяват на членовете да докладват, когато други нарушават правилата. Докладите често следват формат, при който се тагва докладвания човек и се дава причина. Тази информация се предава на модераторския екип чрез частен канал. Въпреки че докладът е поверителен, членовете все пак трябва да използват команда (и да пингнат човека, когото докладват) в публичен канал. Освен това не могат да се водят разговори, а качването на скрийншоти не е възможно.
Пингване на модераторски роли
Понякога просто искаш да позволиш на членовете да пингнат модераторска роля, в случай на публично нарушение на правилата. Това със сигурност веднага ще привлече вниманието на модераторите и често е най-бързият начин за докладване, който можеш да използваш. Обаче докладваният потребител ще получи известие, ще види пинга и ще може да премахне съобщенията си, преди някой модератор да се намеси. Една възможна мярка срещу това е да помислиш дали да не използваш модераторски бот, който записва изтривания или редакции на съобщения.
Записване и маркиране на съобщения
Много популярни ботове предлагат функции за автоматично модериране, които включват филтри за думи, спам и реклами, но те често могат да се използват, за да се уведомят модераторите без много шум. Вместо автоматично да премахват съобщенията и да наказват според предварително зададени правила, може да се използва възможността за създаване на механизъм за маркриане без автоматични действия. Ако се използва определена дума или фраза от списъка за маркиране, ботът може да уведоми модераторите, които да разгледат случая и да изберат най-добрия ход в случая, вместо да действа автоматично, като с черен списък. Този метод позволява на модераторите ти да разгледат канал с маркирани съобщения и да наложат наказания според контекста им; по този начин се избягват и някои техники за автоматични действия, които могат да доведат до прекомерно модериране.
Методът или комбинацията от методи, които са най-подходящи за теб, много зависят от размера и нуждите на сървъра ти. За по-малки сървъри до 5000 члена и в зависимост от размера на екипа ти, би трябвало да е лесно да използваш система, при която за докладване се пингва модератор или има канал за докладване. За по-големи сървъри от над 50 000 члена може да се използва бот Modmail. Може и комбинация от няколко метода, в зависимост от това какво най-добре отговаря на способностите на екипа ти.
Помисли дали модераторите трябва да могат да общуват с докладващия във връзка с доклада, защото не всички методи предлагат тази функция. Запитай се дали за теб е важно да запазиш поверителността на някой, който нарушава правилата, защото не всички методи позволяват поверителни доклади.
Ако използваш система за нива или опит в сървъра, ще имаш възможност да предоставиш различни инструменти на членовете на дадено ниво. Например ще можеш да включиш команда, с която да се пингват модератори, но да я направиш достъпна само за хора на определено ниво, за да не се използва за дребни модераторски въпроси или от тролове, които злоупотребяват с възможността за пингване. В по-големи сървъри не се препоръчва да се използва метод за докладване, базиран на пингване, защото хората лесно могат да злоупотребяват с него.
Искаш ли да следиш дейността на модераторите? С някои методи това не е възможно. Ако правилата ти забраняват рекламите чрез директни съобщения и модераторите ти трябва да предприемат действия, когато научат за такова нарушение, трябва да избереш метод за докладване, който позволява споделянето на скрийншоти.
За всяка общност би било от полза да има различни налични инструменти за докладване, защото това ще ѝ помогне да бъде едно безопасно място за членовете. Различните варианти за докладване имат различни ползи и предизвикателства – отдели нужното време да ги анализираш и да избереш този, който е най-подходящ за общността ти и модераторския ти екип.
Има шест различни начина за докладване, които са достъпни чрез вградените способности на Discord и чрез ботове:
Обикновено размерът на сървъра ти ще определи коя е най-добрата комбинация от тези варианти, за да избереш инструментите за докладване, които са най-подходящи за екипа ти от модераторска гледна точка, но имай предвид и предпочитанията на общността ти, що се отнася до докладването на нарушения, тъй като потребителите ти трябва да могат спокойно да използват методите, които си избрал.
Правилата не само насърчават позитивното поведение, ами и възпират негативното отношение, докато общността ти се разраства.
След като си написал правилата, трябва да ги налагаш постоянно.
В началото може да ти е малко неудобно, но когато налагаш правилата, казваш на общността си „тук сме, мислим за вас и се грижим за безопасността на тази общност.“
Преди да тръгнеш да раздаваш банове, спомни си за човешката страна на модерирането на една общност. За да поддържаш една здрава общност, е особено важно да можеш да говориш с потребителите, да успокояваш споровете и да даваш втори шанс, преди да предприемаш по-строги мерки.
Не забравяй, че е човешко да се греши, а една хубава общност може да помогне на хората да се променят към по-добро.
Ако си се опитал лично да се разбереш с човека и не се е получило, е време за по-строги мерки. В такива ситуации имаш няколко ключови инструмента на разположение: Таймаут, изритване или бан.
За да предприемеш действие срещу член на сървъра ти...
Или пък кликни с десен бутон върху члена, който искаш да баннеш от сървъра си!
За съжаление няма някакво твърдо правило за това – неприемливото поведение или съдържание е различно за различните сървъри.
Все пак ако има хора, които постоянно публикуват съдържание, което е в пряко нарушение на правилата на сървъра ти или условията за ползване на Discord, може да е време да ги премахнеш от общността си. Разгледай насоките ни за общността, за да научиш повече.
Независимо дали е под формата на процес или директен бан за изключително сериозно нарушаване на правилата, съдържание, което прекрачва границата, трябва да се модерира, а при нужда и да се банва. Ако искаш, можеш да докладваш за това поведение на екипа ни за доверие и безопасност, за да предприемем допълнителни действия.
„Какво мога да направя с потребители, които не нарушават правилата, но създават проблеми?“
Отново, тук е важно да подходиш човешки и да говориш с потребителя, за да се опиташ да спреш това поведение, преди да го баннеш или изриташ.
Няма универсално решение за сигурността, но един админ трябва да е запознат с някои основни неща, за да помогне на модераторите си.
В края на краищата никой не познава общността ти по-добре от теб, така че се довери на усета си. Ако нещо ти се струва съмнително или някак нередно, най-вероятно и общността ти го забелязва.
Ако редовно поставяш щастието и сигурността на общността си на първо място, значи си на прав път.
Ако ти или модераторите ти трябва да докладвате някой потребител или някакво опасно поведение, ето няколко полезни линка, които ще ти потрябват, за да подадеш сигнал до екипа ни за „Доверие и безопасност“.
Най-добър съвет: ID-тата трябва да се вземат преди да се налагат банове, които изтриват съобщенията, тъй като след това ID-тата не могат да се възстановят.
С благодарности на Deku ♡#1313 за всичката помощ при написването на тази статия.
Рано или късно всички имат нужда от помощ, когато управляват нещо. С разрастването на общността си, ще потърсиш помощ за модериране и за грижите за здравето на общността.
Обикновено разбираш, че трябва да привлечеш модератори, когато налагането на правилата на сървъра стане прекалено сложно, че да се справяш сам.
Ако чатът е изключително активен или продължава по цяла нощ, добрите модератори могат да организират хаоса и да налагат насоките, за да имаш повече време да управляваш стратегията на общността си.
Може да ти се струва непосилно да намериш модове, които да са подходящи за сървъра ти, затова започни като се запиташ с какво искаш кандидатът да допринесе към общността ти. След това можеш да прецениш за какво може да отговарят.
В идеалния случай намери хора, които са дружелюбни, приветливи, сработват се, приемат обратна връзка и могат да мислят в движение.
Също така трябва да могат да въплъщават и защитават ценностите на общността ти, както и да бъдат активни членове. Помисли си за някой настоящ и активен член на сървъра – така е сигурно, че вече е запознат с общността ти!
Помисли за потребителите в сървъра ти, които са достатъчно отговорни, за да се справят с такава задача; хората, които са демонстрирали, че мислят активно за безопасността и добруването на общността ти и хората в нея.
Помисли за кандидата и в личен план. Достатъчно добре ли се разбира с членовете на сървъра? Любезен ли е? Искаш ли да работиш и да си съдействаш с този човек в дългосрочен план?
Трите фактора, които те интересуват при потенциалните кандидати, са: активен, отговорен и дружелюбен. След като намериш кандидати, трябва да видиш как точно могат да помогнат на общността ти...
Изборът какво да правят новите ти модератори в общността зависи най-вече от нуждите ѝ и какви проблеми среща сървърът ти.
Но има някои неща, за които модераторите често отговарят и които може би ще искаш да им възложиш...
След като си избрал и разговарял с хората, които според теб са подходящи за задачата, е време да създадеш ролята на сървъра и да се погрижиш да имат всичко, което ще им е нужно, за да се грижат за безопасността на общността ти.
Можеш дори да дадеш друго име на тази роля, вместо „модератор“ (например някоя ваша вътрешна шега или пък дума, която отговаря на темата на сървъра ти), но избери нещо, което ясно да показва, че това е човек, към когото другите могат да се обърнат за помощ.
Особено важна подробност е, че ролята на модератор няма нужда да включва всички разрешения. Като админ, трябва да знаеш колко опасно може да е да даваш на новите модове всички възможни админски правомощия, дори и да им имаш доверие.
Ето един списък с разрешения, които модераторите би трябвало да имат. Ако има пробен период с кандидатите за модове (което е чудесна идея), не се страхувай да дадеш някои чак след като кандидатите са станали пълноправни модове.
Ежедневни разрешения
А ето и списък с разрешения, от които модераторите ти обикновено нямат нужда. За всяко едно от тях се запитай кога един модератор има нужда от такива разрешения, защо и за колко време.
Разрешения при нужда
След като назначиш модераторите си и им дадеш съответните роли и разрешения, е време да ги представиш на общността си. Започни един неангажиращ гласов чат или обяви новите модератори в сървъра – колкото по-видимо е, толкова по-лесно ще е за общността да посрещне новите модератори и да свикне с ролята им.
Накрая се погрижи всички админи и модератори да защитят акаунтите си, като включат 2FA!
За по-подробна информация за по-сложните аспекти на избора, отговорностите на модовете и как се изграждат силни модераторски екипи, можеш да разгледаш страхотните ресурси в Академията за модератори на Discord, например...
С благодарности на The Tax Collector Man за всичката помощ при написването на тази статия.
Discord препоръчва възможно най-личен и човешки подход, но може да настъпи момент, в който ще имаш нужда от малко допълнителна помощ.
Ето няколко начина, по които можеш да разшириш общността си и да автоматизираш ръчните процеси.
Целта на функцията на Discord AutoMod е да помага на трудолюбивите ти модератори да поддържат сървъра ти чист и безопасен, като автоматично и денонощно филтрира вредни или нежелани съобщения.
Избери си някой от филтрите, създадени от Discord, или персонализирай свой, със списъци с думи или фрази, както и какви действия да предприеме AutoMod, когато ги намери в сървъра ти. Това ще ти помогне с много неща:
Разгледай статията ни в помощния център, за да вземеш своя AutoMod днес.
Настрой ботове за модериране
Някои сървъри използват и ботове за модериране, които да се занимават с неща като забраняване на ключови думи или отправяне на предупреждения на членове в нарушение.
Един добре настроен бот за модериране в Discord може включва различни правила за различни канали и автоматично да предприема действия, ако някой потребител ги наруши. Можеш и да го настроиш да докладва и да известява админите и модовете ти какви действия предприема.
Като зададеш няколко нива на автомодерирането, ти и човешките ти модератори можете да насочите вниманието си към по-важни проблеми, докато ботът се занимава с по-дребните неща. Но настройването на автомодерирането е въпрос на баланс.
Какви са плюсовете и минусите на автоматичното модериране?
Не забравяй да регулираш последствията. Когато общността ти се разрасне, нещата може да станат малко по-сложни. Например, ако някой публикува съдържание, което не е за дадения канал, само веднъж, може да им трябва просто напомняне каква е темата на канала. Но ако многократно пренебрегва тази тема и спами с неподходящо съдържание, може да са нужни по-тежки последствия. Автомодерирането може да следи многократните нарушители и да действа според случая.
Важно е всички видове модериране и поддръжка да стават справедливо и с постоянство. Не забравяй, че всички в общността ти трябва да отговарят на едни и същи стандарти, независимо кои са и какво е миналото им.
Важни напомняния
За да прочетеш повече за настройката на ботовете и най-добрите подходи при модерирането, иди в Академията за модератори на Discord и виж тази статия.
Изключително важно е да изградиш общност, в която членовете чувстват, че някой ги слуша и ги подкрепя. Това, че си там и помагаш е в основата на една здрава общност, но ако сървърът ти се разраства, ще ти става все по-трудно.
Тогава е време да разшириш поддръжката.
Начини да разшириш поддръжката
Важно е да намериш точния баланс между човешкото отношение и автомодерирането. Стреми се към безопасност и използвай автоматизацията като инструмент, за да можеш да насочиш енергията си към други важни аспекти от управлението на общността.
С благодарности на LogoCat за всичката помощ при написването на тази статия.
You may already know by now that you can report content to Discord's Trust & Safety team if it breaks Discord's Community Guidelines or Terms of Service. However, while moderating a server you may come across situations where you are unsure of whether you should make a report or not. This article will give you a good idea of what sorts of things are reportable, and what things are not worth reporting.
Do not organize, participate in, or encourage harassment of others. Disagreements happen and are normal, but continuous, repetitive, or severe negative comments may cross the line into harassment and are not okay.
You must apply the NSFW label to channels if there is adult content in that channel. Any content that cannot be placed in an age-gated channel, such as avatars, server banners, and invite splashes, may not contain adult content.
This is not an exhaustive list of the situations you may encounter as a moderator, nor is it a guide for what rules you should enforce on your server, as the platform is ever-evolving. You may enforce extra rules as you see fit in order to cultivate the type of community you want for your server.
Discord Moderators exist on every Discord server in different forms. With the constant growth of Discord as a whole (and as a direct result, servers on Discord), moderators’ roles have grown in importance and necessity in the pursuit of keeping chat flowing and providing users with an enjoyable but safe environment on their server. But what does it really mean to “moderate” a server?
Една общност процъфтява, когато е в здрава, комфортна и безопасна среда – и за това отговаря модерирането. Да си модератор, означава нещо повече от това да си най-отгоре на сървъра и да се показваш с готин цвят. Означава да носиш отговорност за предотвратяването и разрешаването на конфликти между потребителите, да се грижиш сървърът да е безопасно място без потенциални заплахи и да даваш пример на останалата част от общността, доколкото ти е възможно.
В големите сървъри човек рядко получава втори шанс, ако наруши правило, но и банването на хора заради дреболии не винаги е най-добрият подход. Работата ти не е просто да налагаш наказания, но и да преценяваш тежестта на нарушението. Модерирането на по-големи или по-активни общности може отначало да е напрягащо, така че не се колебай да искаш помощ от други модератори и да се съветваш с тях относно подобряване на модерирането. Докато модерираш, винаги запазвай добрия публичен тон и показвай готовност да помагаш на потребителите. Намери баланс между това да налагаш правила, докато градиш здрави отношения с потребителите. „Агресивните“ модератори са склонни да смущават и сплашват новите потребители, а това ще е в ущърб на общността ти.
Having multiple permissions, a special role color meant to differentiate you, and power over users doesn’t mean you are freed from the servers’ rules or can act above them. Instead, you should encourage users to abide by the rules at all times while still being able to enjoy their stay on the server. Showing that you're dedicated to helping the server grow and by being a fair and trustworthy figure for the community goes a lot towards overall server morale. A key part of achieving this is to ensure you don’t do anything that would get normal users in trouble, i.e. flooding emojis or repeatedly writing in capital letters only.
Moderators are seen as role models for the server. That means that you should act maturely and set a good example for the community. That includes but is not limited to, obscene behavior in both your messages and Discord profile: your picture, username, status, and linked socials are globally visible. Running a Discord server will result in members from different nationalities and backgrounds engaging in the community. Furthermore, in case of a dispute happening on the server, focus on the logic of the argument rather than the individuals involved. Fair and equal treatment for everyone should be the standard for moderation actions.
Никой не е перфектен и никой не очаква от теб същото. Въпреки това, когато се окажеш в такава влиятелна позиция, трябва да имаш отворен ум и да се научиш как да приемаш градивна критика. Правенето на грешки е разбираемо, стига да поемеш отговорност за действията си и да се поучиш от тях.
Общуването и дейностите с потребителите са едни от основните аспекти в успешното управляване на сървър в Discord. В името на безпроблемната комуникация с потребителите ти препоръчваме да имаш предвид следното:
Не бива да си мислиш, че всеки е наясно с Discord или с работата в сървър. Ако се появи потребител, който има множество наглед „нелепи“ въпроси, не си мисли веднага, че това е трол. В платформата има много неща, от които човек може да се обърка и които за опитен потребител изглеждат елементарни. Отдели време да обясниш някои неща или функции както в Discord, така и в сървъра, който модерираш, като запазваш приятелски и отзивчив тон.
Онлайн комуникацията не може точно да предаде обичайните ни начини на изразяване: лицеви изражения, емоции, физически жестове и интонация. Така лесно могат да те разберат погрешно, както и ти да разбереш погрешно човека отсреща. Когато четем и анализираме съобщение без тези фактори от реалния живот, често се случва собствените ни емоции да запълнят тези празни места и това неразбиране ни насърчава да действаме първосигнално. Преди да реагираш под въздействието на отрицателните емоции, спокойно помоли потребителя за разяснение на онези части от съобщенията му, които те разстройват, без да звучиш обвинително.
Когато изпращаш съобщения, има много начини да предадеш това, което наистина искаш да изразиш, включително чрез емоджита или други специални символи, като индикатори за интонацията. Винаги чети съобщенията си като модератор и мисли „как може това да бъде погрешно разбрано и някой да се засегне?“ и коригирай въз основа на този мисловен процес.
Furthermore, you may encounter users whose first language isn’t your servers’ primary language. Even though you may have a rule in your server that asks users to speak in the designated language only, it’s usually not productive to immediately discipline someone for violating that rule, especially if it’s their first post in the server. Instead, consider starting with a verbal warning anda reminder to stick to the server’s language rules.
It may happen that a friend of yours joins the server or you become close friends with fellow members or moderators on the server. Never post personal information about another server user without their explicit permission, even if it is meant in a joking way. Let everyone explore or open up to the server and its community at their own pace. Only after that, with their consent, should you mention them by their name in public.
Сговорна дружина – планина повдига! Това е важно за запазване на здрава, уважителна и открита комуникация с твоя екип модератори, за да се постигне безпрепятствено модериране на общността.
Когато разрешаваш модераторски проблеми, винаги е най-добре да потърсиш помощ от другите членове на екипа. Да потърсиш чуждо мнение, винаги ще ти помогне да видиш нещата от друг ъгъл или ще затвърди твоята преценка. Това да вземаш всяка гледна точка под внимание, ще ти помогне да овладяваш дори и най-трудните проблеми, а и на теб ще ти е по-леко, ако споделяш опасенията си с околните. Ти си част от екип и не е нужно да действаш сам(а).
Нещо друго, което да обмислиш, що се отнася до публичния ти образ, е уважението към твои колеги модератори. За да е успешен един екип и да процъфтява, всички негови членове трябва да работят заедно. Никой не очаква да станеш първи приятел с всеки един член от екипа, но със сигурност никога не бива да говориш лошо за екипа си публично или да правиш неща, за които знаеш, че ще предизвикат негативна реакция от тяхна страна. Ако имаш проблем с екипа, трябва да го разрешиш на четири очи или да го представиш пред по-висшестоящите мениджъри на екипа, ако проблемът е по-сериозен.
Да се захванеш с модераторска работа, може да е нещо много удовлетворяващо. Да си в такава роля означава, че можеш да помогнеш на някого така, както никой друг, а дори най-обикновеното „благодаря“ или мил жест на признателност могат да озарят деня ти.
Once you become a moderator, it’s important to know what tools are at your disposal to help manage your Discord server. While there are many bots that cover both manual and automatic features of moderation, understanding how these bots work will be difficult without knowing how Discord’s native moderation features function. Due to the discrepancies in functionality between the mobile and desktop clients, throughout this article, the instructions for navigating Discord will be in terms of the desktop client. Before reading this article, it may be useful to learn more about role and channel permissions here.
Първото, което трябва да направиш, е да включиш режима за разработчици на Discord. Това ще ти позволи да копираш идентификатора на сървъри, канали и потребители, което е изключително полезно за модериране, докладване на проблеми на Discord и работа с ботовете в Discord. Тук можеш да прочетеш как да включиш режима за разработчици и да намериш идентификатора.
Разрешението за администратор е специално разрешение за роля в Discord, тъй като тази роля може да предоставя всяко разрешение в Discord и позволява на потребителите с това разрешение да заобиколят всички разрешения, които са специфични за канала. Затова трябва изключително много да внимаваш, когато даваш тази роля на някой потребител или бот, и да го правиш само когато е необходимо.
Тъй като ботовете могат да извършват автоматични действия в Discord, ако имат това разрешение, като например да изтрият всичките ти текстови канали, да премахнат емотиконите и ролите, да създадат стотици роли с разрешение за администратор и да започнат да ги дават на останалите ти потребители, и изобщо да всеят невъобразим хаос в сървъра ти, преди дори да си разбрал какво се случва. Шансът това да се случи с големи или по-популярни публични ботове е малък, но е хубаво да имаш предвид, че точно такава власт даваш на бота в Discord, ако му дадеш разрешение за администратор, и да го правиш само ако си сигурен, че можеш да се довериш на бота и разработчиците му.
Преди да дадеш това разрешение на някой потребител, помисли дали няма да ти свърши работа, ако му дадеш роля с всички други разрешения. По този начин поне ще можеш да защитиш каналите си чрез разрешенията за канала. А като се замислиш, може и да установиш, че въпросният потребител няма нужда от всички тези разрешения, а може да се справи и само с едно-две повече от сегашните му. Ако дадеш „Администратор“ на някого, е силно препоръчително да активираш 2FA за сървъра си, както е описано в следващия раздел.
Discord has several role-specific permissions that grant what would be considered “administrative functionality” to users (not to be confused with the actual Administrator permission). These permissions are considered sensitive enough that if you are on a server where two-factor authentication (2FA) is required for moderators, these permissions are disabled. You can read more about what 2FA is and how to enable it on your account here. The permissions for which this applies are as follows:
Ако не използваш бот за модериране на сървъра, ще модерираш чрез контекстните менюта на Discord. По-долу ще обсъдим подробно как да намериш всяко меню и как работят опциите в него.
В „Настройки на сървъра“ ще можеш да конфигурираш сървъра като цяло, вместо да управляваш отделни членове. Имай предвид, че в зависимост от конкретните разрешения, които имаш като модератор, и от това дали сървърът ти има подобрения или е потвърден/партньорски, може и да нямаш достъп до всички показани настройки.
On Desktop: Right-click on the server name and go to Server Settings
На мобилно устройство: Докато гледаш списъка със сървъри, докосни името на сървъра, а след това „Настройки“ в долния десен ъгъл.
Това са важните елементи от менюто, с които да се запознаеш:
Опциите за потребители ти позволяват да управляваш отделни членове на сървъра. Можеш да ги управляваш от опцията „Членове“, както видяхме по-рано, или по следния начин:
Desktop: Right-click on a user’s name anywhere in the server (online list, mention, message, or their voice channel presence)
Мобилно устройство: Докосни името на потребителя някъде в сървъра, след което докосни „управление“. Ако искаш само да изриташ или баннеш някой потребител, можеш да го направиш без да докосваш „управление“. Можеш и да копираш потребителския му идентификатор, като докоснеш трите точки в горния десен ъгъл.
Това са най-важните опции в менюто, с които да се запознаеш:
Можеш да ги намериш по сходен начин с опциите за членове, но са видими само докато потребителят е в гласов канал.
Това са най-важните опции в менюто:
Това меню ти позволява да управляваш специфично съобщение на сървъра.
Desktop: Right-click anywhere in a message, or mouse over the message and click the three dots to the right
Мобилно устройство: Натисни и задръж някое съобщение
Това са най-важните опции в това меню:
Някои разрешения са интегрирани в други части на Discord или не са толкова явни. Следните разрешения трябва да се дават само на модератори или доверени потребители.
За някои по-напреднали конфигурации за сървъри на Discord може да се налага нещо друго, но по принцип е добра идея дадеш следните роли на всички:
If you have the Manage Channel Permissions permission, you can also set channel-level permission overrides for both roles and individual members. By changing one of the permissions to a checkmark or an X, you can define specific permission for that channel for specific members or roles that will be used instead of the permissions that are set on the Roles management screen. The permissions for channel overrides are similar to their role-level counterparts, but the descriptions will provide you with additional information as to exactly what they do. You can learn more about navigating the channel permission interface here.
Обаче не е достатъчно само да знаеш кои бутони да кликнеш. Жизненоважно е да разбираш как Discord определя какви точно разрешения има даден потребител, когато задействаш заместванията за канал. Discord проверява всяко разрешение в следния ред и спира, ако има замествания на съответната стъпка.
Логиката е проста, но има едно важно съображение – ако има противоречащи си замествания за канал в различни персонализирани роли, а потребителят има две или повече от тези роли, Discord се справя с това, като позволява разрешението.
Да кажем, например, че имаш сървър за World of Warcraft с канал #guild-recruitment, в който хората могат да рекламират гилдията си. Можеш да зададеш заместване за канал, за да изключиш „Изпращане на съобщения“ за @everyone, а после да добавиш друго заместване за канал за ролята „Вербуващ“, с което да разрешиш „Изпращане на съобщения“. Така само хората с тази роля ще могат да изпращат съобщения в канала. Обаче можеш и да зададеш заместване за канал, за да изключиш „Изпращане на съобщения“ за ролята „Заглушен потребител“. Ако трябва да заглушиш един от хората с ролята „Вербуващ“, като му дадеш ролята „Заглушен потребител“, пак ще може да изпраща съобщения в канала #guild-recruitment, защото има ролята „Вербуващ“. В този случай имаш три варианта:
Можеш да избереш този метод, който ти е най-лесен, в зависимост от това какви Discord ботове използваш и как е организиран сървърът ти. Но това е само един пример как разрешенията за канал могат да си противоречат. Старай се да задаваш разрешенията на ролите и заместванията за канал по такъв начин, че да използваш възможно най-малко замествания и така да избегнеш неочаквани конфликти.
As mentioned in the channel override section, one common use of permissions is to prevent certain users from sending messages to your server by giving them a Muted User (or similarly named) role. This is most easily accomplished by using a Discord bot to administer the role. The bot will first have a “mute role” and then for every channel in the server set the channel permissions for that role such that users with that role are not allowed to send messages or add reactions. When you mute a user through the bot, it assigns them that role and thus prevents them from interacting in the server’s channels.
Възможно е и сам да настроиш това и след това ръчно да дадеш заглушената роля на потребители, които искаш да са заглушени в чата.
A lot of moderation on Discord is done using bots. You can find plenty of them by doing some research online. Some options include MEE6, CarlBot, Zeppelin, Dyno, GiselleBot, Gaius, and more.
За да поканиш някой бот в сървъра, трябва да имаш разрешение за администратор или за управление на сървър
The goal of this article is to familiarize you with Discord permissions and moderation actions so that you can more effectively moderate or manage your own server. Now that you’ve finished reading this, hopefully, you have a better idea of how to navigate Discord’s menus and manage your members and messages.
moderator. This article will be going over a few things relating on how to take action as a moderator. We’ll talk about the things you should consider in situations that require a moderator, the first steps you should take in common scenarios, and touch on what punishments are appropriate. If you’re unsure of the tools available to you and how they work, consider reading Permissions on Discord first.
There are a few “genres” of things you tend to see on a daily basis, depending on your community. Keep in mind that every situation is unique. Because of this, you may find it difficult to understand what exactly you should do in each different scenario. If you find yourself in one of those situations, here are some good points to follow for nearly every situation:
In some scenarios, steps 2 and 3 can be interchangeable or simultaneous. Sometimes the context and motives are immediately apparent with the action, such as a user’s intent to cause disruption by spamming gore in your server. You can see right away that no additional context is needed and that their motives are demonstrated clearly, so you can go right to proportional response. In this case, the user is typically banned and reported to Discord’s Trust & Safety team.
There are two questions you should ask yourself whenever something catches your attention:
These questions are rather straightforward, but sometimes the answer may be a little unclear. Typically a member’s disruption in the chat will catch your eye. This disruption may be a variety of different things: they might be explicitly breaking your server’s defined rules, treating other members harshly, bringing the quality of your chat down through their behavior, or perhaps just a small yet visible disagreement. If you confirm that something like this is happening, you can then ask yourself the next question: Do I need to intervene?
When a member begins to disrupt your server, this member may need intervention from a moderator to prevent the situation from escalating. However, while it may be your first instinct to step in as a moderator when something happens, take a step back and evaluate if that’s necessary. If two members have a disagreement on a subject, this doesn’t always mean that the situation will become heated and require your intervention. Disagreements are common not only on Discord but in any sort of open forum platform where everyone can voice their opinion on whatever anyone else says. Disagreements are a natural part of conversation and can encourage healthy discourse. As long as a disagreement does not turn into a heated argument, disagreements tend to be mostly benign.
There are, however, also cases that will require a moderator’s intervention. If a situation seems to be escalating into harassment rather than simple disagreement, or if members are posting things that break your server’s rules, you can determine that it’s appropriate for you to intervene.
After you’ve confirmed to yourself that something needs your attention, you should begin the next step of gathering information.
Before we get into that though, it’s good to note that there are certain scenarios in which you would entirely skip this step and immediately move on to the third step- involving de-escalation or handing down a corrective action. Situations like these are ones in which you can tell right away that additional context is unnecessary and that something needs to be done, typically immediately. Situations like this could be:
In cases like these, additional deliberation is unnecessary as the violations are obvious. For more ambiguous cases however, you should consider the context of the situation and the motives of the user.
Context is the surrounding circumstances of each situation. This includes the events that happened before the incident, the interaction history of those involved, the infraction history of those involved, and even how long they’ve been in your server.
Consider the scenario where a user uses a racial slur. Some may think that the user should immediately have corrective action taken against them, but that may not be the case. This user could have been explaining an issue they run into in the real world, or they could be asking someone else not to use the word. With additional information at hand, it may become evident that the transgression is less severe than initially thought, or perhaps even a non-violation at all. The exact action taken will depend on your rules, but it’s clear that understanding all of the relevant information is key to ensuring you take appropriate and proportional action.
Another thing to consider when you first approach a scenario is the underlying motives of those involved. What are they trying to achieve? What is their goal by doing what they’re doing?
For example, if two users are trading mild insults, it is possible to interpret this as friendly banter if you know these two people are good friends. Conversely, if you know these people dislike each other, then their motives may be less than friendly. Knowing your members well will therefore help you better to assess when a situation that needs intervention is occurring.
Context is the surrounding circumstances of each situation. This includes the events that happened before the incident, the interaction history of those involved, the infraction history of those involved, and even how long they’ve been in your server.
Consider the scenario where a user uses a racial slur. Some may think that the user should immediately have corrective action taken against them, but that may not be the case. This user could have been explaining an issue they run into in the real world, or they could be asking someone else not to use the word. With additional information at hand, it may become evident that the transgression is less severe than initially thought, or perhaps even a non-violation at all. The exact action taken will depend on your rules, but it’s clear that understanding all of the relevant information is key to ensuring you take appropriate and proportional action.
Context is the surrounding circumstances of each situation. This includes the events that happened before the incident, the interaction history of those involved, the infraction history of those involved, and even how long they’ve been in your server.
Consider the scenario where a user uses a racial slur. Some may think that the user should immediately have corrective action taken against them, but that may not be the case. This user could have been explaining an issue they run into in the real world, or they could be asking someone else not to use the word. With additional information at hand, it may become evident that the transgression is less severe than initially thought, or perhaps even a non-violation at all. The exact action taken will depend on your rules, but it’s clear that understanding all of the relevant information is key to ensuring you take appropriate and proportional action.
After you’ve dealt with a scenario, it may be appropriate to take action in other places as well. Questions may arise from other members, your staff may need to know about this incident in the future, or tensions may remain high where the incident occurred.
It is important to log this incident with the other members of your staff for future reference. There are many ways to do this, whether that be sending a message in your private staff channel, logging it within a bot, or maybe posting about it in your moderation log. These all provide you with a means to go back and check the history of these users and their run-ins with staff. It is important that you’re diligent about keeping these records. Other staff might not know about the incident and similarly you may not be aware of other incidents handled by your fellow staff members. If you find yourself in a situation where the problem user causes issues in the future, you will be able to quickly access the infraction history. This will allow you to appropriately adjust your response to the situation and emphasizes the importance of context when taking action.
Tensions may linger where the incident occurred. Other members may see what happened and feel second-hand discomfort or anger depending on the situation. It may be necessary to resolve this tension by thanking the other members of chat for their patience and/or bringing it to your attention and stating that it was solved. This has the side effect of answering where the users went and why it happened.
For example, if two users had a heated argument in your chat and you ended up muting them, third-party observers may see this argument in chat and react negatively to the comments made during the argument. You can resolve this by stating something along the lines of “Sorry about that everyone. Situation resolved, users will be muted for a time to cool down.” This statement has the effect of stating what you did and why you did it. Acknowledging the situation as well as detailing that it’s been handled is an effective means to ease tensions and bring healthy discussion back to your chat. Keep in mind though, if the conversation has already moved on by the time you’ve dealt with the incident, this step may not be necessary. Bringing the conversation back to this issue may have the opposite effect and remind people of the uncomfortable situation.
Another thing to consider when you first approach a scenario is the underlying motives of those involved. What are they trying to achieve? What is their goal by doing what they’re doing?
For example, if two users are trading mild insults, it is possible to interpret this as friendly banter if you know these two people are good friends. Conversely, if you know these people dislike each other, then their motives may be less than friendly. Knowing your members well will therefore help you better to assess when a situation that needs intervention is occurring.
Now that you’ve confirmed both the context of the situation and the underlying motives of the individual(s), you can decide what action you should take. Unless you deem the conduct of a user to be notably severe, a typical initial response is to de-escalate or defuse the situation. This means you attempt to solve the situation by verbal communication rather than moderation action, such as an official warning, a mute, or a ban.
When it comes to de-escalation, you should remember that the members involved are typically going to be annoyed or upset at that moment due to the situation at hand. If you approach the situation from a stern and strict stance immediately, you could upset the members further and fan the flames, so to speak.
An example of verbally mitigating an argument that's turning too heated would be to say “Hey folks! While we appreciate discussion and think disagreement is healthy for promoting productive discourse, we think this particular discussion may have gone a little too far. Could we please change the subject and talk about something else? Thanks!”
Now, consider what this statement aims to accomplish. It starts positive and friendly, thanking the users for their participation on the server. Showing this appreciation can help to calm the members involved. The message then states the reason for the intervention. Doing this respectfully is important, because if you aren’t respectful to your members, they aren’t going to be respectful to you. This effect is amplified on community servers where you are going to be interacting with the same active members on a regular basis.
After clarifying the reason for intervention, you should make the request on what you expect to happen going forward. In this situation, this is asking the members to move on. It’s important to note that phrasing the request as a question rather than an order is a deliberate choice. The message thanks them one more time as a way to end it on a positive note. Your goal here is to defuse the situation so things don’t get worse. Keeping all of these things in mind when you phrase your communications is important.
De-escalation is a skill that you may struggle with initially. Being comfortable with it requires many different interactions and experiences with many different moderation scenarios. Don’t be discouraged if you can’t do it immediately. You’re going to run into scenarios where you simply aren’t able to effectively defuse the situation and may have to rely on a corrective action instead. It is still a very good idea to generally approach these situations without the intent of punishing someone. Not every situation needs to end with a punishment. The one skill that can take you from a good mod to an outstanding mod is the ability to defuse situations swiftly and efficiently.
If you’ve tried to defuse a situation and they fail to listen, or continue to escalate, your next step is deciding what other effective means you have to end the situation at hand. So, what exactly should you do?
Most servers tend to follow a proportional response system. This means that members tend to receive corrective action proportional to the acts they commit. If we think about our situation where an argument got too heated and de-escalation techniques were ineffective, we may want to consider restricting the privileges of the members involved. This serves as a punishment that is appropriate for the scenario while also allowing them the time they need to cool down and move on. Other examples of where a mute may be appropriate are minor spam, they are clearly inebriated, if a user is a little too harsh, or if someone needs time to cool off. It’s important to note that an official warning could also be given as an alternative which is typically done through a moderation bot.
After you apply this mute, it is worth looking at the history of the members involved in the incident to determine if the mute is all you need. If these members have a history of being problematic in chat, you may consider removing them from your community.
It’s important to remember that the goal of the moderation team is to promote healthy activity in our communities. With this in mind, it’s also good to remember that moderators and members are ultimately a part of that same community and that you don’t want to intimidate the people that rely on you. If you react too harshly, you run the risk of establishing a negative relationship between you and your community. People in your community should feel safe approaching you about an issue. Just like in the real world, they want to be confident that if it ever comes to them being reported, they’ll be treated fairly. If you’re scared of being banned from the server because of a small disagreement, you tend to not want to engage with the server to begin with.
Inversely, if you don’t react strongly enough, you allow those who wish to disrupt your community more time and opportunity to do so and you may not be trusted by your community to handle situations.
After you’ve dealt with a scenario, it may be appropriate to take action in other places as well. Questions may arise from other members, your staff may need to know about this incident in the future, or tensions may remain high where the incident occurred.
It is important to log this incident with the other members of your staff for future reference. There are many ways to do this, whether that be sending a message in your private staff channel, logging it within a bot, or maybe posting about it in your moderation log. These all provide you with a means to go back and check the history of these users and their run-ins with staff. It is important that you’re diligent about keeping these records. Other staff might not know about the incident and similarly you may not be aware of other incidents handled by your fellow staff members. If you find yourself in a situation where the problem user causes issues in the future, you will be able to quickly access the infraction history. This will allow you to appropriately adjust your response to the situation and emphasizes the importance of context when taking action.
Tensions may linger where the incident occurred. Other members may see what happened and feel second-hand discomfort or anger depending on the situation. It may be necessary to resolve this tension by thanking the other members of chat for their patience and/or bringing it to your attention and stating that it was solved. This has the side effect of answering where the users went and why it happened.
For example, if two users had a heated argument in your chat and you ended up muting them, third-party observers may see this argument in chat and react negatively to the comments made during the argument. You can resolve this by stating something along the lines of “Sorry about that everyone. Situation resolved, users will be muted for a time to cool down.” This statement has the effect of stating what you did and why you did it. Acknowledging the situation as well as detailing that it’s been handled is an effective means to ease tensions and bring healthy discussion back to your chat. Keep in mind though, if the conversation has already moved on by the time you’ve dealt with the incident, this step may not be necessary. Bringing the conversation back to this issue may have the opposite effect and remind people of the uncomfortable situation.
You should now be able to confidently approach each situation and determine what the best way to handle it is. That being said, this is just a portion of your foundation. First-hand experience is invaluable and necessary in order to be more efficient and fluent in moderating.
One of the most undervalued tools in moderation is your voice as a person in a position of power and your ability to defuse a situation, so don’t be afraid of trying to mitigate a situation first. If you’re still in doubt about what to do, never be afraid to ask your other staff members, especially those who may be more experienced.
Remember: Situation identification, information gathering, initial response, and situation closure. Keeping these steps in mind will help you stay on track to becoming a better mod and better community lead.
Модератор: така се наричат хората, които носят отговорността да управляват твоя чат и общност. В отговор на призива за защита на общността ти и нейните членове на всяка цена, модераторите са неразделна част от всеки успешен Discord сървър. Но е важно да запомниш, че модераторите трябва да бъдат в безопасност онлайн, точно както и потребителите, които защитават. Първата стъпка в това е да гарантираш, че акаунтът има силна парола и настройка за резервни методи за влизане – за всичко това може да научиш повече в тази статия, която ще се фокусира върху това колко е важно акаунтът ти в Discod да е сигурен.
В тази статия ще разясним как модераторите могат да си вършат работата безопасно и сигурно, ще обясним как се борави с връзки, какво се прави при измами и вероятни опити за доксинг, както и ще представим някои всеобщи добри практики, с които вие и акаунтът ви да сте в безопасност.
Спамът открай време е проблем, който се разпростира във всички платформи онлайн, тъй като е лесен начин за тролене, а и лесно се променя и адаптира, за да обслужва нуждите на спамещия. Discord вече стартира въвеждането на прогресивни промени в начина, по който ежедневно засичаме спам в платформата, в актуализирането, допълни мерки и фини настройки по анти-спам системите, за да хващаме все повече спамъри и спам съдържание.
На първо място въведохме Блокер на вредни връзки, който представлява система за предупреждение на потребителя – подобно на това, което виждаш в Chrome, когато посещаваш някои конкретни сайтове. Блокерът е предназначен да сведе до минимум досега до спам съдържание, но не забравяй, че не успява да хване всичко. Имай предвид, че само защото дадена връзка не задейства блокера за вредни връзки, това не значи, че връзката е безопасна! Винаги внимавай, когато кликваш върху връзки от непознати потребители, които ти се струват съмнителни.
Как изглежда блокерът за вредни връзки в действие.
Discord също така представи и друга функция против спам, която автоматично открива и скрива съдържание от вероятни спамъри в сървъри, намалявайки директния спам. Тези съобщения автоматично ще бъдат скрити от системата за скриване на спам в канала на сървъра.
Когато влезеш в ролята на модератор на общността, ти ставаш лесно разпознаваем член на сървъра си. В резултат на това трябва да си в крак с най-новите методи за безопасно и сигурно модериране, за да защитиш не само себе си и екипа си, но и да помогнеш за обучението на общността си. Това означава да знаеш как да забелязваш и обработваш злонамерени връзки, файлове, измами и опити за фишинг. Помага също така да имаш познания как да се справяш със заплахи за членовете на общността си и опасения, свързани с доксинг.
Нека разгледаме начини за предпазване от такъв тип рискове.
Като модератор може да попаднеш на злонамерено съдържание, споделено в сървъра ти под формата на връзки и файлове. Те могат да се появят във всякакви видове и навсякъде. Някои се опитват да се доберат до идентификационните данни на акаунта ти, като информация за вход или токен, докато други се опитват да те накарат да изтеглиш зловреден софтуер, който може да навреди на компютъра ти.
Ако не разпознаваш домейна, потърси го в Google, за да намериш повече информация за връзка, преди да кликнеш върху него. Някои връзки се опитват да имитират истински уебсайтове, за да подмамят потребителите да мислят, че е безопасно да кликнат, когато всъщност това е злонамерена връзка. Не забравяй да провериш правописа на често срещаните домейни, за да не бъдеш подлъган(а) да мислиш, че връзката препраща към YouTube вместо към YouTbue например. По-трудно доловим начин, по който може да срещнеш злонамерени връзки, е чрез вградени съобщения от ботове или уебкуки. За разлика от обикновените потребители, ботовете и уеб куките могат да създават хипервръзки към текст в съобщение. Не забравяй да предварително къде води връзката, върху която кликваш.
For example, you can encounter an embedded message that looks like https://discord.com, but is hyperlinked to another site. The link in the previous message doesn’t actually go to the Discord Moderator Academy that is usually found at that domain, but is hyperlinked to another page. This is one way attackers can mask their malicious URLs.
Another thing to keep an eye out for when looking for malicious links is the usage of URL shorteners that might hide a malicious domain name. For example, using a URL Shortener website.
Въпреки че съкращаващите URL адреси са удобен начин да направиш връзките по-компактни и по-лесни за четене, те също така скриват и крайната дестинация на URL адреса, която може да е злонамерен уебсайт. Когато боравиш с тези типове съкратени URL адреси, първо трябва да разбереш накъде водят. За тази цел можеш да използваш инструмент за разгръщане на URL като напр. URLScan или Redirect-Checker. След като вече знаеш какво стои от другата страна на URL адреса, можеш да прецениш дали е безопасно да посетиш сайта или да премахнеш и/или да докладваш съобщението, ако е необходимо.
Като общо правило, никога не е добра идея да кликваш върху връзки, изпратени от непознати! Ако все още не си сигурни за местоназначението на дадена връзка, може да използваш сайтове като VirusTotal, за да провериш за потенциален злонамерен софтуер или забранено съдържание.
Винаги трябва да внимаваш, когато изтегляш файлове от който и да е в Discord, независимо дали е от непознат или някой, когото мислиш, че познаваш. Един от най-опасните файлове е файлът с разширение „.exe“. Тези файлове ще изпълнят някаква функция на компютъра ти, което ще доведе до изтичане на информация към подателя или до други сериозни последствия.
В някои случаи изтеглянето на злонамерен файл няма да засегне веднага компютъра ти, докато файлът или програмата не бъдат стартирани или отворени. Това е важно да се има предвид, тъй като изтеглянето на файл може да предизвика фалшиво чувство за сигурност, за да мислиш, че е безопасно, тъй като „нищо лошо не се е случило“, докато не стартираш каквото си изтеглил!
Ако решиш да се довериш на изтегления файл, вземи допълнителни предпазни мерки – прекарай го през VirusTotal или подобни уебсайтове, за да провериш за потенциални опасности. Също така е добре да използваш програмата си за откриване на зловреден софтуер, за да сканираш тези файлове. За да си сигурен, че няма да кликнеш върху нещо забранено, но ако все пак искаш да пуснеш съобщението през някой от сканиращите уебсайтове, кликни с десен бутон на съобщението в Discord и от падащото меню избери „Копиране на връзка“.
If you encounter misspelled links and other sketchy-looking links, it might be a good idea to add it to a text filter or to your moderation bots’ banlist. If you are sure that a link sent on your server is malicious or dangerous, be sure to remove that user from your server so they cannot privately try to spread these links to other users, and make sure to report it to Discord using the online form.
Измамниците използват много и различни техники, за да те подведат да им дадеш личните си данни. Може да се опитат да откраднат логин данните ти за Discord, потребителския токен или лична информация за теб чрез майсторски измислени опити за измама, като по този начин получават достъп до акаунта ти със злонамерени цели.
Фишинг е когато даден измамник те убеди да направиш нещо, което му предоставя достъп до твоето устройство, акаунти или лични данни. Измамникът може лесно да те зарази с вреден софтуер или да открадне личните ти данни като се представя за друг човек или организация, която се нуждае от тази информация. Пример за това е измамник, който твърди, че е член на персонала на Discord или че е от някоя от официалните програми на Discord като „Партньори“ или „HypeSquad събития“. Някои особено амбициозни измамници може също да намесят и местните полицейски власти и да твърдят, че са техни представители.
Важно е да знаеш, че персоналът на Discord комуникира единствено и само чрез акаунти със значка на персонала или чрез системни директни съобщения. Никога не бихме те попитали за паролата ти. Дадено системно съобщение от Discord ще изглежда точно като снимката по-горе и ще се намира в кутията ти с директните съобщения. Провери публикацията в блога относно системните съобщения в Discord за повече информация относно как Discord изпраща директни съобщения.
Тези тактики за социално инженерство те „примамват“ с надеждно изглеждаща икона или име, за да получат твоята лична информация. Тези измами може да те убедят да отвориш прикачен файл, да кликнеш върху връзка, да попълниш формуляр или да отговориш с лична информация, за да могат по-лесно да откраднат акаунта ти.
Измамите се усъвършенстват и изменят постоянно, но обикновено следваш сходни модели. Запомни,Discord никога няма да те накара да си разкриеш паролата, дори и през официални канали за поддръжка, нито ще ти даде безплатно Discord Nitro чрез ботове. Ето някои често срещани измами в платформата, с които се борим всеки ден:
Измами, свързани с награди. Ако е твърде хубаво, за да е истина, вероятно наистина има нещо гнило. Измамниците може да се опитат да получат твоята информация чрез празни обещания за фалшиви награди. Често срещана измама с награди е произволни ботове, които ти изпращат съобщение, че си спечелил един месец Discord Nitro. Ако тези ботове не са директно свързани с подаръци, раздавани от сървъра, за които си участвал, това раздаване вероятно е фалшиво и връзките, които са изпратили, са злонамерени. Discord никога не би използвал бот, за да изпраща такава информация директно до теб и дори проверени ботове могат да бъдат хакнати, за да споделят тези злонамерени връзки.
Измами, свързани със Steam. Някой изпращал ли ти е съобщение, в което се извинява, че „случайно те е докладвал“ в Steam? Това е още един начин, по който измамниците се опитват да проникнат в акаунтите ти. Обикновено те насочват към някой, който може да реши проблема, като ти пращат връзка, ко,то прилича на връзка от Steam, но всъщност е връзка за фишинг. Ако се вгледаш внимателно, ще забележиш правописни грешки в името на домейна, като например steamcomnmunity, sleamcommunity и много други.
Повечето компании обикновено лично се справят с проблемите с поддръжката на своите уебсайтове, така че внимавай за всеки, който твърди, че иска да то помогне чрез Discord и твърди, че е представител на друга компания или услуга. По отношение на горния пример, Steam винаги използва своята платформа за разрешаване на съответни проблеми и никога не би се свързал чрез Discord, за да разреши проблеми с акаунта ти.
Измами с игри. Имай си едно наум за случайни потребители, които ти изпращат съобщения с въпрос дали искаш да тестваш новата им игра. Това е още един опит за компрометиране на акаунта ти и отключване на личната ти информация чрез фишинг. Исканията от непознати или приятели да изпробваш тяхната игра обикновено означават, че акаунтът им е бил компрометиран и сега те се опитват да получат достъп до твоя. Ако имаш друг начин да се свържеш с този потребител извън платформата, добре е да го предупредиш за факта, че акаунтът му е бил компрометиран, за да видиш дали може да възвърне контрола върху него или да се свърже с поддръжката на Discord относно проблема.
Discord Recruitment Scams. Another type of scam is where external individuals or companies pretend to represent Discord and offer fictitious job opportunities. The scammer will try to impersonate a Discord employee either on Discord itself or via external sites. This is a serious security concern, so there is a whole page about this scam that you can read here: Discord Recruitment Scams. You can only apply to their jobs through their official careers website. All communication from Discord regarding hiring will come from discord.com or discordapp.com email addresses. They will not use the platform to recruit you.
С огромния набор от инструменти за търсене и информация, лесно достъпна онлайн, почти всеки може да бъде жертва на доксинг. Ако някога си публикувал в онлайн форум, ако си подписвал онлайн петиция или си закупувал имот, твоята информация е публично достъпна. Чрез общественодостъпни архиви, бази данни и други хранилища големи количества данни са лесно достъпни за всеки, който ги търси.
Киберпрестъпниците и троловете могат да бъдат невероятно изобретателни в начина, по който осъществяват доксинг. Те могат да започнат с една-единствена следа и да я следват, докато твоята онлайн персона постепенно бъде разкрита и самоличността ти излезе наяве. Трябва да си пределно наясно каква лична информация споделяш онлайн и да внимаваш, когато разкриваш информация за себе си.
Ако лична информация за теб бъде разкрита онлайн чрез търсения в Google и случайно живееш в ЕС или Аржентина, имаш право на забравяне. Подобни права са дадени на хората в Съединените щати, макар и не в същата степен. Като цяло ти препоръчваме да проверяваш ресурси като HaveIBeenPwned, за да видиш дали данните ти са били част от големи изтичания на данни.
Ако искаш съдържание за теб да бъде премахнато от Google, виж този Инструмент за отстраняване на неизправности в Google. Споделянето на тези ресурси или публикуването им в сървъра ти на Discord може да се окаже ценен актив за твоите членове, предотвратявайки възможни опити или заплахи за доксинг. Друг чудесен ресурс е инструментът COACH, който ти помага да заключиш самоличността си, като разделя основите на онлайн сигурността в кратки, интерактивни, лесни за следване ръководства.
Ако се притесняваш, че си изложен на висок риск от доксинг, можеш да настроиш Google Alerts, за да наблюдаваш възможните опити за доксинг. Ако чувствителна или лична информация е изтекла онлайн, можеш да подадеш заявки за премахване на това съдържание, като използваш следните ръководства: Премахване на съдържание от Google или Премахване на твоята лична информация от Google.
Когато модерираш онлайн общност, от изключителна важност за безопасността на собствения ти акаунт, е да пази данните си за вход в Discord и токена за акаунта ти на сигурно и защитено място. Дори с въведени проактивни мерки като двуфакторно удостоверяване (2FA), измамниците пак могат да получат достъп до твоя акаунт с токена на акаунта ти, така че избягването на обичайните опити за фишинг и използването на огромното количество налични ресурси за разпознаване на измами става все по-важно за модераторите. Discord публикува статия за това как да поддържаш акаунта си в добро здраве чрез 2FA, което е отличен ресурс за четене или справка.
Ensuring that server permissions are set up correctly is also essential to combat illicit links and other variations of phishing and scamming attempts. It is important to double-check your permissions when making new categories or channels inside your server, as moderators discuss sensitive and private information inside locked moderation channels. If you need a refresher on how permissions work, check out this article here.
Ботовете са мощни инструменти, които модераторите и създателите на общности използват ежедневно, за да помогнат за модериране и предизвикване на интереса на общността чрез събития и игри. Въпреки това бот акаунтите се различават леко от обикновения потребителски акаунт, което означава, че тези акаунти са в състояние да извършват действия много по-бързо от обикновения потребител и им е позволено бързо да получават съобщения и потребителски данни от сървъра ти.
Много е важно да знаеш какви разрешения и роли се дават на ботовете, за да развиеш безопасна общност, която гарантира безопасността на всички нейни членове и модератори. Злонамерен бот може да предизвика хаос в сървърите много бързо чрез масово изтриване на категории, правене на личните канали публични, изпращане на измамни съобщения и злоупотреба с уебкуки. Горещо препоръчваме да проучваш всеки бот, преди да го добавиш към сървъра си.
Когато докладваш съдържание в Discord, може да се колебаеш и да се чудиш дали това си заслужава да се докладва? Имай предвид, че всички доклади, изготвени добросъвестно, си заслужават да бъдат изпратени до Discord. Модерирането в Discord е съществена част от платформата. Безопасността на потребителя е приоритет номер едно за Discord, особено за модераторите, тъй като те са тези, които спомагат за опазване безопасността на общността.
Има много ресурси, които да използваш, за да си сигурен, че модерираш безопасно и сигурно. Можеш да постигнеш добра киберсигурност, като използваш добри антивирусни програми и програми за откриване на зловреден софтуер и силни пароли. Прави разлика между твоето „истинско“ аз и онлайн личността, за да минимизираш възможностите за диксинг. Проверявай подозрителните връзки и уебсайтове чрез онлайн инструменти, за да се увериш, че не са злонамерени. Ако ти или някой от членовете на общността ти сте подложени на доксинг онлайн, има проактивни и реактивни мерки, които могат да бъдат предприети, за да се гарантира сигурността на акаунта ти. Разбери какъв вид съдържание е изтекло, докладвай го на екипите Trust and Safety на Discord и изпрати подходящи заявки за премахване, като например чрез инструменти за премахване на Google.
We hope these tips help you in your moderator journey!
Voice channels are a great way for your server members to engage with each other and can be utilized in many different ways. You might have a system for users to find other users to play games with or maybe you just have some general chat channels to hang out and listen to music. Regardless of the types of voice channels you have, you're going to need to moderate these voice channels, which can reveal some interesting challenges. In this article, we'll identify these challenges and go over some things that can help you to overcome them.
This article will focus on how to moderate voice channels in servers where voice channels are used frequently and without moderators present. However, the information in this article is still useful to any server with voice channels. Although these situations may be rarer for your server, it doesn't hurt to be prepared if they do indeed occur.
Many of the moderation issues you will encounter while moderating voice channels will be the spoken equivalent of situations you would encounter in text channels. However, you can't keep records of what is said in voice channels without recording everything with a bot, which is not easy to do, nor is it something your server members will likely be comfortable with. This means that if no moderator is present in the voice channel at the time of a user being troublesome, you will likely hear about the situation from a user who was present for it. We will discuss best practices in handling these user reports in the next section of this article. There are also a few situations specific to voice channels to be aware of.
Common situations that would require moderator intervention that might occur in voice channels are as follows:
Before we even consider how we plan to moderate situations that may arise in voice channels, let's discuss ways to prevent them from happening in the first place, or at least make it easier for us to deal with them later. One of the easiest and most useful things you can do is set up voice channel logging. Specifically, you can log when a user joins, leaves or moves between voice channels. Many moderation bots support this type of logging.
Having voice logs will allow you to catch voice hoppers without having to be present in a voice channel. It will also prove useful in verifying reports from server members and ensuring users can't make a false report about other users who weren't actually present in a voice channel at the time. Another thing you can do to prevent trolls from infiltrating voice channels (and every other part of your server) is having a good verification gate.
What do we do when a member of the server reports rule-breaking behavior in a voice channel, but no moderator was there to witness it? If we believe them and treat their word as fact, we can take care of the situation accordingly.
While this may work for certain situations, there is the possibility that troublesome users may realize that the moderators are acting on all reports in good faith and begin to try to take advantage of this policy and create false reports. This is obviously very problematic, so let's now consider the opposite scenario. If a moderation team doesn't believe any of the reports and moderate situations only when a moderator is present, it's likely that the troublesome user can keep getting away with their rule-breaking behavior. In some cases, even if a moderator is available to join a voice channel when they receive a report, they might find that the troublesome user stops their behavior when the moderator joins, thus making it impossible to verify the report. This can be partially mitigated by moderators using alternate accounts to join the voice channel and appear as a user, but ultimately there will be situations where mods aren't available and reports will need to be considered.
In general, any singular report should not be believed based on the report alone. When a user reports a situation in a voice channel, the following questions should be asked:
Active users who make many legitimate reports can likely be trusted. The more legitimate reports a user has made, the more likely it is that they can be trusted. Even if a trusted user makes a false report at some point, it is often easy to undo any false actions taken.
Positive contributions in your server (such as quality conversations or being welcoming and supportive of other server members) is also a way that members might gain trust. This trust is something that can be handled the same way you handle trust gained from legitimate reports.
If multiple users report the same issue, and you know they are not connected, the report can safely be trusted as long as the information in the reports are consistent with each other. Knowing when users are connected can be difficult in some cases, but some signs you can look for are: users who joined the server at the same time, users with IDs close to each other (signifying similar account creation times), similar behavior or patterns of talking, or interactions with each other which signify the users know each other from somewhere else. It is important to ensure that this isn’t an organized effort from a group of friends or alternate accounts targeting another user.
There are many things you can look at when examining the user being reported. Some things to look out for are offensive or inappropriate usernames, profile pictures, or statuses, and any inappropriate messages sent by the user in the past. Inappropriate messaging can be anything from spam to rude or offensive behavior or even odd or confusing behavior.
If the answers to these questions leads to more skepticism and questioning of the legitimacy of the report, then it may be the case that the report can't be trusted. If you are not confident in the report's legitimacy, you should still make a note of the report, in case similar reports are made in the future. Repeated reports are one of the most common ways to discover that a report is likely legitimate and allow you to make a better informed decision later on. It may also be the case that the answer to these questions reveals that the report is likely illegitimate, in which case you may punish the reporter(s) accordingly. Intentional false reporting is a breach of trust with a moderation team, but reports made in good faith that are unactionable should not result in punishment.
Occasionally, you might find yourself faced with a difficult, time-sensitive situation where someone is at risk of being harmed, or harming themselves. Because nothing is recorded in voice channels, it is not possible to report these types of situations to Discord. If you witness situations such as these, or if you receive reports of them, you should reach out to those involved in DMs or a text channel in the server. You can also attempt to dissolve the situation in the voice channel if you are confident in your abilities to do so, but it may be harder to get the authorities involved if it is necessary if there is no evidence of the situation in a DM or text channel. Once you have done that, report the user(s) to Discord. Whether or not you are able to move the situation to a DM or text channel, call your local authorities if you believe someone is in imminent danger. If you know the area where the person in danger lives, you may also want to call the authorities in their area.
Handling situations in voice channels can be difficult, but with the right tools and protocols in place, your servers’ moderation team can be prepared for anything. After reading this article, you should have a good understanding of when voice moderation is needed, and how to properly enact voice moderation scenarios. This article outlined some of the most common situations that you should look out for, as well as how to prepare for some situations proactively. It also showed how you can handle user reports in a way that minimizes the possibility of actioning false reports. Finally, you learned how to handle severe, time-sensitive situations, where someones’ life may be in danger. There's a lot to consider when you're moderating voice channels, but by following these tips, you should be well-equipped to moderate voice channels in your server!
Разрешаването на обсъждане на чувствителни теми на твоя сървър може да позволи на потребителите да се чувстват повече като у дома си и да говорят със своите доверени връстници по теми, които може да не се чувстват комфортно да обсъждат с другите. Това може да включва теми като политика, психично здраве или може би дори затруднения в личния живот. Наличието на специални канали може да обособи пространство за тези теми, така че хората, които не искат да виждат това съдържание, да могат да го избегнат. Това може също така да ти позволи да зададеш режим на пропускане в канала чрез роли, чрез специално заявяване за влизане, чрез достъп за отделни нива, чрез достъп за отделни дейности, само по заявка или по друг тип изискване за допускане, така че троловете и безотговорните потребители да бъдат държани настрана.
Обособяването на канали, посветени на чувствителни теми, може да бъде много изтощително за екипа ти от модератори, както и да позволи появата на нежелано съдържание на сървъра ти. Тези канали бързо могат да излязат извън контрол, ако не са конфигурирани разумно и модерирани внимателно, и често ще изискват специфичен за канала набор от правила и разрешения, за да могат да се ръководят ефективно и безопасно. От теб и екипа ти зависи дали изобщо искате такива дискусии да се появяват във вашето пространство. Наличието на канали за тези теми означава много работа и специално обмисляне дали биха били удачни за твоя сървър.
Накратко: чрез този документ ще ти обясним как най-добре да прецениш дали искаш такива различни канали, било то канал за разпускане на натрупано напрежение, за сериозни теми, или за събития в реалния свят. Имай предвид, че независимо какви теми решиш да включиш в сървъра си (ако изобщо включиш конкретни теми), цялото съдържание трябва да отговаря на Условията за ползване и на Правилника на общността на Discord.
Първата стъпка за определяне дали да имаш канали за чувствителни теми в сървъра си е да определиш какво се счита за чувствителна тема за твоята общност. Ако управляваш сървър за хора от определена държава, обсъждането на конфликтите на тази страна с други страни може да бъде чувствителна тема. Обратно, ако управляваш нещо като сървър за политически дебати, същата тема може да бъде относително безпроблемна и да не разстройва членовете на сървъра.
Има два основни типа чувствителни теми: емоционални теми и спорни теми. Емоционалната тема е тема или дума, която може да предизвика засилване или връщане на симптомите на психично заболяване или психически дистрес поради травма. Спорна тема е тази, която е противоречива и има потенциала да провокира разгорещени спорове.
Макар и чувствителните теми да варират в зависимост от типа сървър, който притежаваш (напр. за психично здраве спрямо такъв за гейминг), имай предвид, че има теми, които могат да се сметнат за емоционални или за спорни в повечето, ако не и във всички публични пространства.
Емоционалните теми могат да варират много от общност до общност, в зависимост от това къде е фокусът на общността. Например, в общност за трансджендър хора, задълбочените описания на тялото или на даден дискомфорт, който някои хора изпитват заради тялото си, вероятно биха представлявали емоционална тема. Има някои емоционално натоварени елементи, които са много често срещани и към тях трябва да се подхожда с презумпцията, че те биха накарали много хора от общността ти да се почувстват неловко или дори травмирани, независимо от типа на общността. Това би могло да включва неща като сексуално нападение, графично представяне на сцени на насилие, други травмиращи преживявания, самоубийство и самонараняване, хранителни разстройства, злоупотреба от родители към деца или проява на родителска небрежност и др. Тези по-чувствителни теми би трябвало да са отделени от по-специфичните за общността теми, които имат потенциала да породят травма, като например преминаване към друг пол или признаване на различна сексуална ориентация в сървър за хора от LGBTQ+ общността.
Имената на каналите показват на потребителите предназначението на канала. Внимателният избор на име може да окаже голямо влияние върху това за какво ще се използва каналът. Например #personal-questions-and-advice или #tw-emotional-support-and-venting дават на потребителите много различни впечатления за това за какво служи каналът. Ако искаш канал, в който някой може да се попита „Какви са начините да се разсейвам от негативните мисли, ако искам да се нараня“ или „Моят учител е хомофоб, какво да правя?“, но не и графични описания на симптомите на травма или обратното, увери се, че името на канала отразява това. Включването на tw (trigger warning; предупреждение за емоционална тема) или cw (content warning; предупреждение за специфично съдържание) в името на канала ти ще създаде впечатлението, че подобен тип съдържание е позволено и че каналът е именно за това.
Каналите, които имат потенциал да внесат кризисни ситуации в сървър или да причинят дистрес на други членове на общността, трябва да имат специфични правила за минимизиране на потенциалната вреда. Тези правила могат да бъдат фиксирани в канала, да имат собствен канал в категория, която съдържа канали с чувствителни теми, или да бъдат включени в правилата на сървърите. Примерният списък с правила по-долу включва някои стратегии за намаляване на вредите, както и потенциалните недостатъци на всяка от тези стратегии.
Каналите, фокусирани върху чувствителни теми, могат да осигурят на потребителите удобно пространство за обсъждане на лични проблеми с различна тежест и да изградят близост и доверие между членовете на вашата общност. Тези канали също имат много специфични рискове и изискват стратегии за смекчаване, които ще варират в зависимост от естеството на конкретния канал. Ако управляваш канал със съвети за преминаване към друг пол за транссексуални потребители, основната ти грижа вероятно ще бъдат фалшиви съвети за храни, които променят нивата на хормоните, или опасни съвети относно незаконно закупуване на хормони. Ако управляваш канал за жертви на сексуално насилие, основната ти грижа вероятно ще бъде обвиняването на жертвите и грижата потребителите да се свържат с професионалисти, когато е необходимо. Трябва да обмислиш какви са конкретните рискове в твоя канал и да се увериш, че пишеш правила, специфични за твоите нужди, и че ще намериш модератори, които са запознати с тази тема и тя не ги смущава.
Може да има спорни теми конкретно за твоята общност, но като цяло политиката, икономиката, правото, актуалните събития и моралът са спорни теми за повечето сървъри. Тези теми вероятно ще предизвикат разногласия, тъй като много потребители ще имат силно различни и категорични мнения по темите.
Канал, наречен #discussion-of-current-events и друг канал, наречен #political-debates-to-the-death биха предизвикали съвсем различни видове дискусии. Ако искаш канал, където хората могат да споменават политика и актуални събития и да обсъждат неща като фондовия пазар или новоприет закон, но не искаш дискусии за това дали определени световни лидери са добри или лоши или кой икономически модел е най-добър, увери се, че името на канала ти отразява това. Много от потребителите (повечето) няма да прочетат нищо друго освен името на канала, така че то трябва да зададе правилното очакване за съдържанието, което хората ще намерят вътре.
Каналите, които имат потенциал да се разгорещят и да предизвикат спорове, водещи до отрицателна обратна връзка, трябва да имат специфични правила за минимизиране на потенциалната вреда. Тези правила могат да бъдат фиксирани в канала, да имат собствен канал в категория, която съдържа канали за спорни теми, или да бъдат включени в правилата на сървърите. Списъкът с правила по-долу включва някои стратегии за намаляване на вредите, както и потенциалните недостатъци на всяка от тях.
Каналите, фокусирани върху спорни теми, могат да предоставят на потребителите привлекателно пространство за обсъждане на теми с хора от различен произход и изследване на други гледни точки. Тези канали също имат много специфични рискове и изискват стратегии за смекчаване, които ще варират в зависимост от естеството на конкретния канал. Например, ако управляваш канал за COVID-19, основната ти грижа вероятно ще бъде опасната дезинформация и теориите на конспирацията. Ако управляваш канал за президентските избори в САЩ през 2020 г., основната ти грижа може да е нещата да не стават твърде разгорещени или да не се нанасят обиди. Трябва да обмислиш какви са специфичните рискове в твоя канал и да се увериш, че пишеш правила, специфични за твоите нужди, и че намираш модератори, които са запознати с темите и не се смущават от тях.
Каналите за актуално събитие са за едно конкретно актуално събитие, като например COVID-19 или траур за любим член на сървъра. В зависимост от темата на канала, той може също да бъде спорна или чувствителна тема, но се различава, защото е тясно фокусирано и обикновено временно пространство. Тези канали могат да бъдат полезни, ако дадена тема или не е разрешена според правилата на твоите сървъри, или е разрешена, но претоварва разговорите в други канали (но пък иначе не е нещо, чието обсъждане искаш да забраниш съвсем).
Имената на каналите за актуално събитие следва да са колкото се може по-ясни. Например, създаването на канал за пандемията от COVID-19 и преименуването му впоследствие на „Болести“, не е особено смислено. Вместо това, по-добре е каналът да е специфичен и да го кръстиш с име като „Пандемия от COVID-19“. Така гарантираш, че потребителите ти ще разберат от пръв поглед за какво е каналът. Също така трябва да имаш тема за канала, която помага на потребителите да се информират за целта му. Също така можеш да имаш раздел като „Прочети правилата“ в темата, за да знаят потребителите, че трябва да прочетат допълнителните правила. Тези правила може да са фиксирани в канала, да си имат собствен канал с категорията канали със спорни теми (ако имаш няколко такива) или да са включени в правилата на сървъра. Също така имай предвид, че потребителите може невинаги да четат темата на канала или фиксираните съобщения.
Каналите, отразяващи текущо събитие, трябва да имат правила, които спомагат за насърчаване на здравословното обсъждане на въпросната тема. Въпреки че всяко събитие от реалния свят може да е различно, има някои основни правила/насоки, които смятаме, че тези канали трябва да следват.
Канали като тези могат да бъдат трудни за управление. От една страна ти се иска нещата да бъдат ограничени и всички да се придържат към темата. От друга страна, може да искаш да позволиш други видове дискусии, които са свързани с разглежданата тема. В крайна сметка зависи от теб да решиш как най-добре да внедриш тези канали. Независимо дали каналът е за глобалната пандемия, за починал приятел, за пускане на игра на пазара или нещо друго подобно, тези канали ще изискват специален финес, който за други канали може да не е нужен. Надяваме се, че тези примерни правила и имена на канали могат да ти помогнат да създадеш пространство, което се придържа към конкретна тема и създава атмосфера, която е едновременно уважителна и ангажираща.
While it can be easy to just decide to kick out rulebreakers and let everyone else do what they want, moderation comes with some extra responsibilities that lie outside the purview of upholding the rules. The actions you take can (and will) shape the atmosphere of your community as a whole. Knowing how to maintain a positive environment is extremely important. Think of a community as a garden - it will blossom into beautiful colors if nurtured correctly, but it can quickly shrivel away if you’re only focusing on getting rid of the weeds. This article will go over how to maintain a healthy community atmosphere.
The meaning of a “healthy” community differs widely from server to server, and even from person to person. What’s healthy for one server may not actually be healthy for another! For example, it wouldn’t be the best idea to run a wholesome Animal Crossing fan group the same way as a Doom Eternal server.
Despite this, there are still many things that all healthy communities share. Most notably, they foster meaningful conversations through a positive, welcoming environment, all while maintaining a balance between fun and safety.
Many people assume that a community is “healthy” based on how many members it has and how active it is. While that can be a factor, those numbers alone can’t describe the quality of a community. The amount of activity may provide some insight but without looking deeper, there isn’t a way to know for sure. A massive, 500,000 member server might be flooded with multiple messages per second, but this provides little information about the quality or atmosphere of the conversations it contains.
Don’t be discouraged if the server doesn’t have a massive amount of members! Small communities thrive just as well as large ones, and as a bonus, they’re easier to moderate. The goal is to maintain a great place for like-minded people to hang out, not to be the biggest or the most popular.
Many factors that indicate health of a community can’t easily be put into numbers or displayed as data, so they may be difficult to understand without taking the time to really observe your server in an in-depth way.
The very core of a community is based on how people interact with each other. Observing and participating with members frequently - which you should be doing already as a moderator - should give you a good idea of the general atmosphere.
Here are some questions to ask yourself:
It is central to make sure that conversations have the potential to go deeper than just “Hi, how are you” and other small talk. Deeper conversations foster more friendships and make the community a comfortable place that people want to come back to.
Discord provides all community servers with 500 or more members with an insights panel, which has tons of valuable stats. The activation, retention, and engagement charts it provides are awesome indicators of how things are going. Note that they are based on percentages, not just raw amounts.
If your server is actively growing, these stats (located in the Growth and Activation tab) will help you understand how new members are interpreting and reacting to the community.
The orange lines crossing both charts indicate benchmarks that communities should strive to surpass. They’re based on data from some of the best servers on Discord, and are usually a good target no matter how many members your community has!
Now that you know how to identify community health, it’s important to know how to grow and maintain that health.
People generally notice moderators more easily than other members, especially if they have a different role color that stands out. They will take note of how you act, and since you’re in a place of authority, what you do indirectly affects what they do. This shouldn’t need to be said, but a community cannot be healthy when there are moderators who are disrespectful, break their own rules, or encourage toxicity.
Whether it’s bringing up a cool topic or steering away from a dark one, you have many opportunities to gently guide conversations in meaningful directions. When a subject is becoming sensitive, argumentative, or just downright wrong, try to change the topic. If it continues, you should politely ask the people involved to drop it, or to move to a different channel if one exists for it.
Stomping out useless negativity, rudeness, and other toxicity is one of the most important things moderators must do. This can be easier said than done, especially if someone is being borderline but not quite breaking any rules. Many moderators get confused and wonder what they should do in these kinds of situations, and they may be afraid to do anything, as they think there’s nothing to justify it. The truth is, if someone is knowingly making others uncomfortable, even if they aren’t breaking any rules, it’s still the right thing to take action on them - especially if they’ve already been warned multiple times.
Don’t go overboard and just ban sadness, though. Your community members should be able to be themselves (within reason). Let them joke around, have fun, make memes, make friends, support each other, develop inside jokes, etc... without constantly breathing down their neck. Participate with them! While you should always step in as a moderator as needed, that doesn’t mean that you have to alienate yourself from the community.
This balance between being strict and lenient is important. There are many things that must be enforced, but doing so without hurting community health can be difficult. On the other hand, you don’t want to let your server get out of control. You should definitely be strict with the most important boundaries (such as disallowing spam, slurs, etc), but the others, depending on the behavior of the community, are up to you.
Occasionally, someone may join the server and constantly attempt to redirect all attention to themselves. They constantly interrupt other conversations with their own, become overly upset if they’re even slightly ignored, or tire everyone out (whether intentionally or not). In some cases, they might frequently tell others that they are depressed. While depression is a real issue, it can be hard to tell whether someone is simply attention-seeking or if they’re genuinely depressed.
The following warning signs can help you identify this behavior:
While receiving support from others is great, this kind of relationship is extremely unhealthy for everyone involved. Consider gently approaching this person and telling them that they’re not in trouble, but they need professional support that a Discord server can’t always provide, like a therapist.
If someone shows signs of being suicidal, please spend time with them, and urge them to contact a hotline. You should also contact Discord, who may be able to send help their way if you can’t.
Community health is a tough thing to get right. It requires a lot of understanding of your server’s members and what they enjoy (or don’t enjoy) about being there. The actions you take can influence so much about the general atmosphere, how welcoming the server is, and whether people want to spend their time there. As a guardian of the community, your job is not only to kick out trolls and toxicity, but also to nurture kindness, listen to feedback, and make sure that everyone is having a good time.
Servers tend to have an ebb and flow in the rate of incoming new users. There are outlying factors that affect the rate of new joins for all servers including holidays, breaks in school, and times of year when Discord picks up new users at a higher rate. There are also times where specific communities will see a rapid increase in new joins. This can look different for different types of servers. For verified servers, this could be immediately following the content creator or game developer that the server is based around plugging the server on Twitter, hosting an AMA, or hosting events or tournaments within the server; for LGBTQ+ servers, this could be during and preceding Pride Month; and for gaming servers this can come from new updates being pushed or leaks being revealed.
Освен това всички сървъри, които са включени в „Откриване на сървър“ на Discord имат потенциал за привличане на повече потребители в зависимост от фокуса на сървъра и ключовите думи, посочени в „Откриване“, особено ако са включени на първа страница от Discord. Голям прилив се очаква и за временните сървъри за изненадващи (pop-up) събития или за сървърите, споменати от хора с много последователи, като тези последователи се присъединяват много бързо от местата, на които са рекламирани тези сървъри.
Овладяването на ръста може да е трудно при нормални темпове на разрастване, а при експлозивен растеж – още повече. Екипите трябва да се подготвят за приливи на потребители, да ръководят навлизането им в съответното пространство, да направят така, че потребителите да могат да се интегрират и навигират в различните части от общността при по-хаотични периоди, и да не забравят за целта и мисията на общността, допускайки само минимални засечки. През целия този процес модераторите също така ще трябва да се справят и с увеличение на броя злонамерени потребители, които се присъединяват, и с увеличения обем на модераторска дейност с цел гладко протичане на работата.
This article will serve to educate you on how best to handle and prepare for a significant increase in your server growth over a short period of time, whether it be for a temporary event space or for an existing server that’s getting a boost.
You should check in with your moderation team before large events to ensure they are still on board and understand that they will be experiencing an increased demand for their time and attention. Avoiding burnout should be one of your main goals in evaluating your staffing; if you are already short-staffed or your staff members are juggling just as much as they can handle, you need to be aware before you are dealing with thousands of new users.
Doing this is equally important for long and short-term team health. After an extended period of dealing with the frustrating issues that come up with tons of new users, moderators and other team members may find themselves less engaged with the community and exhausted in the long term, even if they are capable of shouldering the short-term stress and increased demand. This can be mitigated by moving some work to auto-moderation and bringing in new people for only the short term who can just dip out to take care of themselves when things settle down. Using tools like modmail snippets, and setting up text replacement rules or custom bot commands to send a template response to common questions can save a lot of time and energy.
Периодите с повече работа също могат да натоварят допълнително или да изострят всякакви съществуващи вътрешни проблеми. Важно е да прецениш дали има някакви важни проблеми, които трябва да разрешиш, преди да се подготвиш за наплива от потребители. Ако екипът ти не смята, че начинът, по който работите, е устойчив за тях, трябва да се справиш с това, преди да се появи допълнителен стрес.
Regardless of the kind of community you’re leading, if you are expecting a huge influx of users, you may want to consider staggering your advertising efforts. If the company behind your verified game server is planning to put your invite into the game, on Twitter, Instagram, email, etc. it may be best to launch all of these announcements at different times so that there is a more manageable trickle of new users coming in. Typically, minimizing disruption and keeping advertising ethical is the name of the game when it comes to moderation, but there are unique instances where it can be used as a marketing tool to create a measured amount of chaos with the purpose of building a feeling of hype and excitement in the server.
Ако получаваш неочакван или потенциално нежелан прилив на нови потребители заради това, че сървърът е споменат от известна личност или поради някаква друга извънредна ситуация, може да е добра идея да премахнеш редовните си реклами, да спреш кръстосаните връзки между платформите, да деактивираш някои покани или да предприемеш всякакви други мерки, за да намалиш като цяло притока на нови потребители. Това може и да не помогне, ако мнозинството от тях идват от едно място, където например има рекламна връзка с покана, която не искаш да премахнеш, или при кражба от друг сървър.
Освен ако нямаш много голям екип с много свободно време, може да се наложи да потърсиш модераторска помощ отвън. Можеш да добавяш модератори или да пробваш с временни помощници и младши модератори, за да могат хора с ограничени разрешения да поемат по-лесните и многобройни задачи. Например могат да поемат троловете и потребителските ботове или да се занимават с приобщаването на нови потребители, които сървърът приема, докато по-опитните модератори се грижат за по-сложните междуличностни отношения. Може да взаимстваш опит и от сървъри, които вече са се справили с такава ситуация, и да попиташ за съвет. Те могат да помогнат, като споделят настройки и конфигурации за автоматично модериране, като ти препоръчат ботове, като ти дадат назаем членове от техните екипи или просто чрез разговор за опасенията ти. Модераторските хъбове са подходящо място за търсене на помощ и съвети. Същото важи и за сървъри в рамките на твоята мрежа, ако имаш партньорства, или дори сървъри, с които в някаква степен си сътрудничите.
Инструментите за автоматично модериране могат много да намалят работата на екипа ти за модериране в стресови за сървъра ти периоди. Може да са от полза по много начини, като например:
Важно е да се отбележи, че някои от сценариите, обхванати от тази статия, като например включването в първата страница на „Откриване на сървър“, ще доведат до значително увеличение на темпото на нови присъединявания, но няма да накарат стотици хора да се присъединят към сървъра ти едновременно. Ако се подготвяш за момента, в който конкретен създател на съдържание ще обяви, че раздава подаръци, в своя Discord пред хиляди хора, които гледат стрийма му, може да е уместно да намалиш настройките си за автоматично модериране, за да предотвратиш задействане на анти-рейд ботовете от реални хора, които се присъединяват за участие в раздаването на подаръци. Ако можеш, трябва да попиташ хората, които имат опит с подобни общности или събития, как точно са променили настройките си за автоматично модериране, за да управляват най-ефективно ситуацията.
Ако сървърът ти не включва нива на потвърждение за модериране или гейтове за потвърждение, би било добре временно да засилиш сигурността на сървъра си чрез един или два от изброените инструменти. Нивата на потвърждение могат да предотвратят щети от някои от базовите тролове и акаунти на ботове, които таргетират сървъра ти. Можеш да получиш достъп до нивата на потвърждение от настройките за модериране на сървъра ти.
На тази страница е описано какво е нужно за всяко ниво, така че потребителите да могат да започнат да общуват. Засилването на сигурността може да намали броя на нови потребители, които говорят в сървъра ти. Ако вдигнеш нивото на потвърждение възможно най-високо, потребителите, които нямат акаунти, потвърждавани чрез телефон, може просто да напуснат сървъра, като е по-вероятно само най-сериозните потребители да се задържат, изчаквайки намаляване на нивата на потвърждение.
Verification gates can also slow down joins and put off some of the lowest intent joins that you will get. People may be unwilling to read instructions or take any additional steps to joining, and those are likely not going to be the users that you want to retain the most. Gates can allow you to more easily pick off bad actors before they can disrupt community members during an already turbulent time. Low friction gates like reaction based or command based verification are probably ideal if you did not have a gate prior to preparing for this event. Other types of gating can require manual responses from moderators and can put a lot of additional time requirements and stress onto a team that is already juggling a lot. If you already have a manual verification gate, especially an interview style verification gate, it may make sense to pull in additional help to manage this system.
The permissions that you give new members have a large effect on how much damage bad actors can do. Limiting certain permissions such as global emoji permissions, media upload permissions, and link embed permissions can prevent users from bringing the nastiest content they could into your server.
В зависимост от притока на потребители и от това дали сървърът е нов, или не, трябва да прецениш дали да ограничиш възможността за изпращане на съобщения до определена група потребители, или да ограничиш тези разрешения само до членовете на екипа, докато изчакваш новодошлите потребители да се ориентират. Така ще имаш време да видиш колко души се присъединяват и дали конфигурацията ти може да ги поеме, или трябва да предприемеш и други стъпки. Това ще ти даде също така и време да премахнеш нови потребители, за които знаеш, че няма да са пълноценни членове на групата (например хора с агресивни профилни снимки/псевдоними), преди да са успели да се интегрират в сървъра.
Ако в общността ти се наблюдава прилив на нови потребители, които са или нови за Discord, или се присъединяват за конкретно събитие или за голямо раздаване на подаръци, би било добра идея да предвидиш нова целева страница само за тези потребители. Може да е изтощително да обясняваш едни и същи базови неща, колкото и доброволци да имаш. Наличието на допълнителни ЧЗВ, които обхващат отговори на въпросите, които новите потребители биха задавали, без да включва нещата от стандартния раздел за ЧЗВ, които не ги засягат, може да улесни интегрирането на тези нови потребители в сървъра.
В най-лошия случай може да се наложи да конфигурираш канали или дори отделен сървър, който да е свързан с официалните ти акаунти/страници в други платформи, където да попадат потребителите, привлечени от тълпата, които иначе нямат намерение да се ангажират особено. Така новодошлите няма да смущават вече сформираната ти общност, но няма да изисква от теб да премахваш хората, които са въодушевени от това, че пространството за общността ти може да е малко хаотично. Ако избереш този подход, независимо дали открито заявяваш, че си направил(а) основната си общност частна и че имаш конфигурирано временно място за първоначално вълнение, или пък не, би било добре да помислиш да обясниш всичко това в обичайните си канали за реклама.
Има вероятност всичко, което казваш по време на експлозивния растеж, да се изгуби сред многото информация, а може да имаш и нещо по-важно за казване. Това ще ти помогне да задържиш по-ангажираните членове, които са чули за теб едва покрай новините за групата ти, но са силно заинтересовани да станат постоянни членове на общността. Така ще се избегне присъединяването на целия втори сървър към първия. Можеш да рекламираш основния си сървър във втория сървър, но препоръчваме да изчакаш да се уталожи първоначалният интерес във втория сървър. На този етап спамърите и други тролове вероятно вече ще са се отегчили, а събитието, дало повод за създаване на сървъра, вече ще е отминало.
Важно е да се отбележи, че ако избереш да създадеш втори сървър за новодошлите, това ще изисква значително време за модериране на общността. Вероятно ще е нужен изцяло нов екип за справяне с хаоса на прилива от хора и свързаните с това по-оживени дискусии в основния сървър. Това е нещо, за което следва да се замислиш само при съвсем извънредни обстоятелства. Екипът за втория сървър вероятно няма да се нуждае от толкова много обучение, квалификации или междуличностни умения, тъй като той ще отговаря най-вече за спам/реч на омразата и то за кратък, макар и напрегнат период. Вероятно няма да им се налага да казват на потребителите как да подобрят поведението си или да се справят със сложни ситуации, като дългосрочен тормоз или агресивно поведение. Все пак обаче е важно да са приветливи, защото е възможно да са единствените хора, чрез които някой да има досег до общността ти или които да формират мнението за нея. В края на събитието сървърът може или да бъде слят с основната общност, или да бъде изтрит. Ако бъде изтрит, членовете, които проявяват явен интерес към общността ти, вероятно ще потърсят главния ти сървър.
От теб зависи да определиш кое е най-доброто за сървъра ти в моменти на експоненциален растеж. За щастие, дори ако решиш да не въвеждаш нещо, а после решиш, че все пак го искаш, ще е сравнително лесно да въведеш съответните промени с кратко предизвестие или да върнеш стари настройки, в случай че си въвел(а) ненужни и прекалени промени в системата. По-добре е да си свръхподготвен(а), отколкото недостатъчно подготвен(а)!
Тази статия ти предоставя поглед върху основните концепции, върху които да помислиш и за които да внимаваш, докато се подготвяш и поемаш големия прилив на нови хора в сървъра. Не е нужно да въвеждаш всичко изброено, за да се справиш добре, а само да го имаш предвид като работна рамка за типовете промени и подготовката, които може да са нужни според очакванията за растеж. Забавлявай се и успех с това ново модераторско предизвикателство!